• Посилання скопійовано

Як списати тютюнові вироби, які не можна продавати з 11 липня 2024 року?

На складі підприємства залишилися тютюнові вироби, які заборонено продавати з 11.07.2024. Як їх списати?

Як списати тютюнові вироби, які не можна продавати з 11 липня 2024 року?

Як ми вже писали, з 11 липня 2024 року закінчився перехідний період у регулюванні продажу тютюну, а саме:

  • всі упаковки тютюнових виробів для куріння тепер мають бути з оновленими медичними попередженнями: на 65% площі найбільшої сторони пачки має бути розміщено зображення хвороб, спричинених курінням, і текст, який застерігає про шкоду та наслідки куріння;
  • заборонено продаж сигарет, тютюну для самокруток, рідин до електронних сигарет із ароматизованими добавками;
  • діють інші обмеження, про які ми писали у вищезгаданій новині.

До 11 липня 2024 року було дозволено реалізацію вироблених або імпортованих зазначених виробів, введених в обіг до 11 липня 2023 року. Минулого року ми писали про це тут

Якщо протягом цих перехідних дванадцяти місяців не вдалося реалізувати наявні залишки вищезазначених тютюнових виробів, то їх потрібно списати. 

Власне, списуватимуть залишки їхні власники. Про цю проблему бізнес був попереджений ще рік тому. Тож сподіваємось, що всі про виведення таких тютюнових виробів з обігу знали. І ті, хто торгував ними за посередницькими договорами та/або домовився про повернення нереалізованих залишків власникам/постачальникам, зараз це повернення проведуть. Їм проводити списання залишків за актом буде не потрібно – про повернення свідчитиме видаткова накладна або інший первинний документ. А от власникам цих залишків треба буде подбати про списання.

 

Документальне оформлення списання тютюнових виробів

Щоб списати нереалізовані залишки, потрібно зробити таке:

  • для юросіб: керавник має видати наказ або розпорядження про списання товарів у зв'язку із неможливістю їх реалізації після 11 липня 2024 року. Далі комісія на підставі цього наказу складає акт списання товарів, в якому зазначає про долю списаного;
  • ФОП, якщо він проводитиме списання сам (не має найманих працівників), може не може видавати подібний наказ і сам скласти акт списання товарів на підставі свого власного рішення, яке не потребує окремого письмового оформлення.

 

Подальша доля списаних тютюнових виробів

Закон №1978, яким було впроваджено обмеження щодо обігу зазначених тютюнових виробів, не зазначає, що робити із самими списаними залишками. 

На нашу думку, переробити такі залишки у продукцію, яка може перебувати в обігу, навряд чи вийде. У будь-якому разі вирішити це питання може лише експертиза фахівців. А більшість власників виведених з обігу тютюнових виробів, якщо не йдеться про виробників та обсяг залишків невеликий, вирішіть після складання акта про списання їх просто утилізувати. 

Зверніть увагу: тютюнова продукція небезпечна для здоров’я людей та тварин, а відходи – ще й екологічно небезпечні. Тому просто викинути як сміття або спалити – у цьому випадку не варіант. Треба звернутися до суб’єктів господарювання, які здійснюють утилізацію небезпечних відходів. Вони ж нададуть і акт про приймання-передачу таких залишків. Таким чином, майбутні питання з боку контролерів будуть зняті. 

 

Акцизний податок у виробників та імпортерів 

Відповідно до пп. 213.1.14 ПКУ об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації виробниками та/або імпортерами, у тому числі в роздрібній торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для цілей оподаткування акцизним податком з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів. При цьому згідно з пп. 214.1.5 ПКУ базою оподаткування є вартість за максимальними роздрібними цінами тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з урахуванням ПДВ та акцизного податку, реалізованих відповідно до пп. 213.1.14 ПКУ. Ставка акцизу – 5 % від МРЦ відповідно до пп. 215.3.10 ПКУ.

Згідно з пп. 213.1.6 ПКУ об’єктом оподаткування акцизним податком є обсяги та вартість втрачених підакцизних товарів (продукції), що перевищують встановлені норми втрат з урахуванням винятків із цього правила, зазначених у п. 214.6 ПКУ. У п. 214.6 ПКУ немає такого випадку, як списання товарів через заборону їх реалізації. Отже, якщо нереалізовані залишки списує виробник або імпортер, він повинен нарахувати акциз за ставкою 5% на вартість списаних товарів за МРЦ.

Датою виникнення податкового зобов'язання щодо зіпсованого, знищеного, втраченого підакцизного товару (продукції) є дата складання відповідного акта.

Якщо ж залишки списує роздрібний або оптовий торговець, який не є виробником чи імпортером, то такому торговцю не потрібно нараховувати акциз при списанні залишків, як, власне, і при торгівлі тютюновими виробами. Зокрема, роздрібні торговці не сплачують акциз з тютюнових виробів відповідно до пп. 213.1.9 ПКУ, а в оптових торговців не виникає об’єкт оподаткування акцизним податком – у них немає оподатковуваних операцій.

 

ПДВ

Як зазначено у пп. «г» п. 198.5 ПКУ, платник ПДВ зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, та не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду слід скласти та зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені п. 201.10 ПКУ, зведену податкову накладну за товарами, які починають використовуватися в операціях, що не є госпдіяльністю платника ПДВ (тобто тією діяльністю, що спрямована на отримання прибутку).

Детально порядок складання такої ПН ми розглядали тут, зокрема у такій ПН:

  • у графі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки 1;
  • у графі «Отримувач (покупець)» платник податку зазначає власне найменування (ПІБ);
  • у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «600000000000»;
  • рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється;
  • у верхній лівій частині зазначається відповідний тип причини відповідно до п. 8 Порядку №1307 (у цьому випадку це тип причини 13 – Складена у зв'язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності).
  • у графі 2 платником зазначаються дати складання та порядкові номери податкових накладних, складених на такого платника податку при постачанні йому тютюнових виробів, за якими він визначає податкові зобов'язання відповідно до п. 198.5 ПКУ.

 

Бухоблік та податок на прибуток

У бухобліку вартість залишків тютюнових виробів, які вже не можна продати, вилучається зі складу активів і списується на інші операційні витрати: Дт 949 Кт 281.

Коригувань фінрезультату для цього випадку не передбачено.

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Облік окремих операцій»

Подарунки та знижки з нагоди свята

Приєднуюсь