ДФСУ у листі від 26.04.2017 р. №9015/6/99-99-15-02-02-15 нагадує, що на сьогодні контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток платника податків.
Господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток платника податків, зокрема, операції з нематеріальними активами, такими, як роялті, ліцензії, плата за використання патентів, товарних знаків, ноу-хау тощо, а також з будь-якими іншими об’єктами інтелектуальної власності.
Таким чином, однією з умов визнання операції з виплати роялті контрольованою є можливість впливу такої операції на об’єкт оподаткування податком на прибуток платника податків. Водночас ПКУ не передбачено обмежень або застережень, в якому із періодів (звітному або наступних) цей вплив відбувається.
Виплати у вигляді роялті враховуються у складі витрат згідно з правилами бухобліку, і, відповідно, впливають на фінансовий результат до оподаткування, та як наслідок впливають (можуть впливати) на формування об’єкта оподаткування податком на прибуток.
Отже, якщо господарські операції з нарахування (сплати) роялті визнаються контрольованими відповідно до пп. 39.2.1 ПКУ, то такі операції мають бути відображені у Звіті про контрольовані операції, поданому платником податків згідно з п. 39.4.2 ПКУ. Такі операції мають бути відображені у звітному періоді, в якому відбулася господарська операція із нарахування (сплати) роялті, незалежно від рішення платника податків щодо відображення або невідображення сум таких роялті у складі витрат у декларації з податку на прибуток.