Коментар до індивідуальної консультації ДФСУ від 09.07.2018 р. №3003/Ч/99-99-13-02-01-14/ІПК
Спочатку нагадаємо, що помилки у звіті з ЄСВ в підприємця бувають різні, тому і наслідки в них різні. А ще має значення, коли ці помилки були підприємцем знайдені.
Обов’язкові реквізити Звіту з ЄСВ
Як і з податковою звітністю, для звітності з ЄСВ встановлено обов’язкові реквізити.
Податківці наголошують: звіт з ЄСВ без обов’язкових реквізитів вважається не поданим!
Перелік обов’язкових реквізитів визначений пунктом 6 розділу II Порядку №435, та повинен містити такі обов’язкові реквізити:
- тип форми ("додаткова", "початкова", "ліквідаційна", "скасовуюча", "призначення пенсії");
- звітний період, за який подається звіт;
- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) страхувальника згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також інші категорії страхувальників, на яких не поширюється дія Закону "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців";
- код за ЄДРПОУ або податковий номер/серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта);
Усе про бланки і звітність –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПІДПИСАТИСЬХочете подивитись, як це виглядає?
- код основного виду економічної діяльності, відповідно до якого встановлено клас професійного ризику. Зверніть увагу: з 01.08.2018 р. згадку про встановлений клас професійного ризику з цього обов’язкового реквізиту виключено!
- клас професійного ризику виробництва. Зверніть увагу: з 01.08.2018 р. цей реквізит буде обов’язковим лише у разі подання Звіту за період до 01 січня 2016 року!
- місцезнаходження (місце проживання) страхувальника;
- код органу доходів і зборів, до якого подається звіт;
- дата подання звіту;
- ініціали, прізвища, податкові номери або серія та номер паспорта посадових осіб страхувальника;
- середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період (за наявності);
- кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховані виплати (за наявності);
- штатна чисельність працівників (за наявності). Зверніть увагу: з 01.08.2018 р. замість цього реквізиту обов’язковим буде інший - облікова кількість штатних працівників (за наявності);
- кількість створених нових робочих місць у звітному періоді (за наявності);
- застосування коефіцієнта (за наявності);
- розмір коефіцієнта (за наявності). Зверніть увагу: з 01.080.2018 р. цей реквізит не є обов’язковим!
- середньомісячна заробітна плата, на яку нараховується єдиний внесок у розрахунку на одну застраховану особу за 2014 рік (при застосуванні коефіцієнта). Зверніть увагу: з 01.08.2018 р. цей реквізит не є обов’язковим!
- середньомісячна кількість застрахованих осіб за 2014 рік (при застосуванні коефіцієнта). Зверніть увагу: з 01.08.2018 р. цей реквізит не є обов’язковим!
- підписи страхувальника - фізичної особи та/або посадових осіб страхувальника, засвідчені печаткою страхувальника (за наявності).
Пам’ятайте: зазначені реквізити мають бути обов’язково заповнені в усіх таблицях додатків до звіту з ЄСВ, де вони передбачені.
На щастя, звіт з ЄСВ підприємців містить всього одну таблицю (яка обирається залежно від системи оподаткування, на якій підприємець перебував протягом звітного року). І лише якщо підприємець протягом року систему оподаткування змінював, він має подати до ДФС обидві таблиці (1 та 2) додатку 5 до Порядку №435. І, звісно, дотримуватися цього правила.
Підсумуємо: якщо помилка була в обов’язковому реквізиті, то податківці взагалі не мали приймати такий звіт. Виправляти помилки в ньому немає потреби, його просто потрібно перездати.
Звітний період ще не закінчився – чи є можливість виправити помилку?
Відповідь на це питання знаходимо на ресурсі «ЗІР» (підкатегорія 301.06). Податківці роз’яснюють, що у разі виявлення помилки у звіті з ЄСВ до закінчення терміну його подання, страхувальник (у тому числі фізична особа – підприємець та особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, що подають звітність самі за себе) повторно формує та подає звіт у повному обсязі до контролюючого органу за місцем обліку.
Така позиція податківців ґрунтується на п. 1 розд. V Порядку №435. Отже, якщо звітний період ще не закінчився, всі шанси виправити помилку у підприємця є. А ось коли звітний період закінчується, ці шанси зменшуються до нуля.
Звітний період закінчився – помилку виправити неможливо?
Самостійно, дійсно, неможливо. Підтвердження цьому ми знаходимо в коментованому свіжому листі ДФСУ. Податківці наполягають:
- відповідальним за правильність та достовірність заповнення звіту є страхувальник (пункт 16 розділу II Порядку №435);
- у разі самостійного визначення платником бази нарахування єдиного внеску, сплата єдиного внеску здійснюється на загальних підставах. Отже, для виправлення самостійно задекларованих сум єдиного внеску підстав немає.
То що ж це буде вічна помилка? Звісно, ні. Вона може бути виявлена при податковій документальній перевірці і виправлена за її наслідками. При цьому у підприємця є право не чекати, коли в податківців дійдуть до нього руки, а добровільно запросити їх до себе на документальну позапланову перевірку.
Приблизний зразок такого «запрошення» можна отримати у власній ДПІ або взяти за зразок таку заяву. При цьому причиною перевірки можна зазначити «помилка в Звіті з ЄСВ за … рік».