Національний банк України затвердив Правила складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг (далі – УРНФП) до Національного банку України (далі – Правила). Вони є обов’язковими для виконання всіма УРНФП, державне регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк із 01.07.2020 відповідно до Закону України від 12.09.2019 р. №79-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг».
Правила є першими з моменту, відколи Національний банк перейняв на себе нові функції в межах реформи «спліт». Це єдиний на сьогодні регуляторний нормативно-правовий акт Національного банку, який встановлює вимоги до звітності УРПФП для цілей регулювання й нагляду. На відміну від практики попереднього регулятора ринку небанківських фінансових послуг Національний банк узагальнив вимоги до звітності різних сегментів ринку в одному документі. Водночас Національний банк поширив на УРНФП перевірену на практиці технологію збирання звітності від респондентів в єдиному електронному форматі XML через вебпортал, із автоматичною перевіркою повноти та своєчасності завантаженої звітності, а також наявності помилок у даних.
Після набрання Правилами чинності розпорядження попереднього регулятора, якими встановлювалися вимоги до звітності, втратять чинність.
Представники УРНФП були залучені до підготовки Правил у форматі консультацій та на етапі обговорень проєкту регуляторного нормативного документа.
Правила розроблені з метою отримання Національним банком звітності від УРНФП для забезпечення виконання Національним банком наглядових та регулюючих функцій у сфері ринків небанківських фінансових послуг, а також для складання грошово-кредитної та фінансової статистики, статистики платіжного балансу, міжнародної інвестиційної позиції, зовнішнього боргу відповідно до законодавства України.
Правила визначають:
- УРНФП, які подають звітність: вони поширюватимуться на страховиків, страхових та перестрахових брокерів, кредитні спілки, ломбарди, інші фінансові установи, а також на юридичних осіб – суб’єктів господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законодавством України можливість надавати послуги з фінансового лізингу (лізингодавці);
- форму для подання даних звітності;
- вимоги до порядку формування показників звітності;
- перелік, формат, періодичність та строки подання звітних файлів;
- перелік, формат та строки подання електронних документів до Національного банку (приміток та пояснювальних записок до звітності);
- порядок накладання кваліфікованого електронного підпису на дані звітності.
Правила затверджені постановою Правління НБУ від 25.11.2021 р. №123 «Про затвердження Правил складання та подання звітності учасниками ринку небанківських фінансових послуг до Національного банку України», яка набирає чинності 01 січня 2022 року.