• Посилання скопійовано

З 17 грудня працюючі жінки мають стати на військовий облік. Інакше – штрафи

17 грудня 2021 року набрав чинності наказ Міноборони №313. Ним затверджено перелік галузей і професій, за якими жінки, які працюють, мають перебувати на військовому обліку. Проконтролювати це мають роботодавці; штрафи становлять від 5100 до 8500 грн

З 17 грудня працюючі жінки мають стати на військовий облік. Інакше – штрафи

17 грудня 2021 року набрав чинності Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних.  

Перелік затверджений наказом Міноборони від 11.10.2021 р. №313 (опублікований в "Офіційному віснику України" №96 від 17.12.2021 р., інформаційна картка Наказу на сайті Мін`юста - за цим посиланням).

Зазначимо, що згідно зі ст. 28 Закону про військовий обов'язок граничний вік у запасі - до 60 років.

 

УВАГА! За роз'ясненням ЗСУ (від 23.12.2021 р.):

 1. До кінця 2022 року не штрафуватимуть жінок, якщо вони не стануть на військовий облік;
 2. Також адміністративна відповідальність не загрожує керівникам підприємств, де вони працюють;
 3. Для постановки на облік жінки мають відвідати центр комплектування за місцем своєї реєстрації. На рахунок того, чи є спеціальність у переліку та чи потрібно ставити на облік слід дивитися на сайтах центрів комплектування.

 

Військовий облік для жінок в Україні не означає, що їх призиватимуть на службу. Тим більше, що на сьогодні нікого без згоди не беруть на військову службу. На цьому наголосив начальник управління персоналу Командування Сухопутних військ ЗСУ Ярослава Горбача.

Цікавий Перелік є тим, що в ньому наводиться 35 видів спеціальностей (кожна з яких є, по суті, окремою галуззю господарської діяльності). Тут є всі найпопулярніші сфери – від громадського харчування до видавництва та поліграфії (так, ми теж потрапили до обраних).  А ще в цьому Переліку сотні професій. 

Завдяки цьому на військовому обліку мають перебувати як керівництво підприємств зазначених галузей, так і працівниці робочих професій та спеціалісти. Тобто на облік потрапить і адміністрація (і директор, і керівник відділу, і юристка, і секретарка тощо), і сама працівниця, яка має певну спеціальність та працює у певній галузі. 

Наприклад, є в цьому переліку такі професії: 

 • керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів та інші керівники, 
 • менеджери (управителі) з права, бухгалтерського обліку, досліджень ринку, вивчення суспільної думки, консультацій з питань комерційної діяльності та управління, 
 • менеджери (управителі) з бухгалтерського обліку, 
 • професіонали в галузі аудиту та бухгалтерського обліку, 
 • наукові співробітники (аудит, бухгалтерський облік), 
 • аудитори та кваліфіковані бухгалтери, 
 • бухгалтери та касири-експерти, 
 • реєстратори бухгалтерських даних. 

 

Звідки все це взялося? 

Ще 24.04.2021 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку». Згідно з його Перехідними положеннями протягом 6 місяців з цієї дати КМУ та інші міністерства мали привести власну нормативну базу у відповідність до цього Закону. 

Цей Закон, крім іншого, вимагав: «Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних».

Ось у жовтні (на шостий місяць) Міноборони і створило перелік таких споріднених спеціальностей та професій. А чинності він набрав після опублікування, яке відбулося 17 грудня в "Офіційному віснику України" №96. 

 

І що тепер?

А тепер роботодавець має проконтролювати: 

 • наявність документів про перебування на військовому обліку не лише в чоловіків, а й в жінок, якщо вони беруться на роботу на посаду (професію), яка є в цьому Переліку;
 • жінкам, які вже працюють на цих посадах, варто повідомити про їх обов’язок стати на військовий облік. І перевірити виконання.

Увага! Свіжий наказ Міноборони не встановлює якихось граничних строків для його виконання. Мовчить про перехід на нові правила й інше законодавство. Тому наша порада – звернутися за консультацією до військового комісаріату за юрадресою вашого підприємства, установи або організації.  


Які документи перевіряти?

Перевірка у громадян під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікових документів (у військовозобов'язаних – військових квитків або тимчасових посвідчень, а у призовників – посвідчень про приписку до призовних дільниць) та приймання на роботу (навчання) призовників і військовозобов'язаних тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах, а також у разі перебування на військовому обліку в СБУ та Службі зовнішньої розвідки визначено п. 37 Порядку №921

Відповідно таких самих документів слід вимагати і від жінок, які працюють.

 

Що робити військовозобов`язаним жінкам?

Для постановки на військовий облік треба особисто прибути до військкомату.

Необхідні документи:

 • заява про взяття на військовий облік;
 • паспорт;
 • ідентифікаційний код;
 • військово-обліковий документ;
 • свідоцтво про народження дітей (якщо є);
 • рішення військово-лікарських комісій про придатність за станом здоров’я для проходження військової служби в мирний або у воєнний час (у разі наявності).

Але увесь цей перелік для звичайного випадку – коли людина змінює постійне місце проживання і в результаті місце військового обліку.  

Тут у нас незвичний випадок – для більшості жінок обов’язок стати на військовий облік виник вперше. І військового-облікового документу в них ще немає.  Не факт, що для взяття на такий облік їм заздалегідь треба буде проходити і медкомісію. 

Тому на практиці детальнішу інформацію можна отримати у військовому комісаріаті за місцем прописки або телефонуйте до кол-центру Міністерства Оборони України.

 

Що робити працедавцям?

Ось основні правила для роботодавців: 

 1. Персональний облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи та покладається на керівників підприємств, установ, організацій незалежно від підпорядкування і форми власності (ч. 5 ст. 34 Закону про військовий облік). 
 2. Тих, хто працює за цивільно-правовими договорами, такий персональний облік не стосується (див. лист Міноборони від 13.11.2017 р. №321/7065)!
 3. Фізичні особи – підприємці не ведуть військовий облік своїх працівників!  
 4. Керівник може перекласти обов’язок ведення військового обліку на іншого працівника (це дозволяють п. 11 та 12 Порядку №921).
 5. Персональний облік призовників і військовозобов’язаних на підприємствах, в установах та організаціях ведеться згідно з типовою формою первинного обліку №П-2 «Особова картка працівника» (далі – особова картка), затвердженою спільним наказом Держкомстату та Міноборони від 25.12.2009 р. №495/656, у розділі II якої зазначаються відомості про військовий облік. Про те, як її складати, ми докладно розповідали тут і тут.
 6. В обов’язки роботодавця входить постійне інформування районних (міських) військових комісаріатів про громадян та посадових осіб, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності згідно із законом (п. 37 Порядку №921). 

Увага! Нехтування цими нормами загрожує штрафами. Контроль за тим, як юрособи ведуть військовий облік, покладено на обласні та районні (міські) військові комісаріати (п. 77, 78 Порядку №921).


Що повідомили в Міноборони?

До кінця наступного тижня мають розробити алгоритм, як жінкам стати на військовий облік. Алгоритм та додаткова інформація з’явиться на сайті військкоматів або Міністерства оборони. Про це в ефірі Громадського радіо повідомила радниця заступника міністра оборони Наталія Воронкова. 

«Я подзвоню у кілька військкоматів та дізнаюся, чи є у них план дій, бо кожен військкомат самостійно визначає алгоритм, як стати на облік. Думаю, що ми розробимо алгоритм і до кінця наступного тижня він буде на сайті військкоматів. Якщо буде можливість, то на облік можна буде стати електронно, — щоб ви надіслали свої дані онлайн. Подивимося, чи буде це можливо з точки зору безпеки. Я поговорю з військкоматами, щоб ми розробили швидку процедуру, щоб не всі разом прийшли ставати на облік», — сказала вона.

 

Адміністративна відповідальність

Тут є два види штрафів - на самих військовозобов’язаних, і на уповноважених осіб роботодавця:

 • ст. 210 КУпАП встановлено штраф для самих призовників, військовозобов’язаних, резервістів за порушення правил військового обліку. За перше порушення штраф становить  від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення порушення, а також вчинення такого порушення в особливий період (!) тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто зараз працівниці, яка не стане на військовий облік, загрожує адмінштраф від 850 грн до 1700 грн;
 • для уповноважених осіб роботодавця (керівника або іншої уповноваженої ним особи) за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію адмінштраф встановлює стаття 210-1 КУпАП. І цей штраф вже (під час особливого періоду) становить від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто від 5100 грн до 8500 грн! 

***

Читайте також:

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»