Хто має сплачувати податок за нерухомість?
Платниками податку є як фізичні, так і юридичні особи (в тому числі нерезиденти), які є власниками об’єктів житлової або нежитлової нерухомості.
Земельні ділянки під цей податок не потрапляють – за них сплачується окремий земельний податок.
Але оподатковуються не всі види нерухомості. Перелік об’єктів нерухомості, які не є об’єктом оподаткування, наведено у пп. 266.2.2 ПКУ.
Як нараховується податок?
Як і у випадку з транспортним податком (який ми розглядали тут), розрахунок податку здійснюють у такому порядку:
- для фізичних осіб власників нерухомості податок обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
- для юридичних осіб розмір податку обчислюється такими особами самостійно (шляхом подання відповідної декларації) виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.
При цьому, лише для фізосіб, власників житлової нерухомості, передбачено зменшення площі, що підлягає оподаткуванню:
а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 60 кв. метрів;
б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;
в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 180 кв. метрів.
Проте, якщо площа об’єктів нерухомості перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі (відповідно 300, 600, 900 кв. метрів) або нерухомість використовується власником з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності) зменшення бази оподаткування не застосовується.
При цьому, сільськими, селищними, міськими радами та радами об’єднаних територіальних громад можуть бути встановлені додаткові пільги з податку (як для юридичних, так і для фізичних осіб).
Крім цього, передбачено і додаткове оподаткування для об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи – платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку) у розмірі 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).
Ставки податку, що застосовуються до загальної площі об’єкта нерухомості, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради ОТГ залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості.
Але:
- розмір встановленої ставки податку не може перевищувати 1,5 відсотка розміру МЗП, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування. У 2022 році - це 97,50 грн, і, як максимум, таку ставку податку декларуватимуть і сплачуватимуть юрособи у 2022 році;
- а ось фізособам податківці у 2022 році нараховуватимуть фактично податок за 2021 рік. Тому для них максимальна ставка не може перевищувати 90 грн. Докладніше про це тут.
Порядок подання Декларації юрособою
Декларація з податку на нерухомість подається юрособами не пізніше 20 лютого звітного року. Оскільки в цьому році 20 число припадає на вихідний день, то граничний термін подання декларації – 21.02.2022 році. Декларація заповнюється з розбивкою річної суми рівними частками поквартально.
Передбачено окремі терміни для подання Декларації у разі набуття або втрати права власності на об’єкт нерухомості протягом року:
- щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта нерухомості – протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт;
- у разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом календарного року податок обчислюється для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому припинилося право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а для нового власника – починаючи з місяця, в якому він набув право власності. У випадку продажу чи втрати права власності на об’єкт нерухомості, податківці вважають, що уточнюючу Декларацію також потрібно подавати протягом 30 календарних днів з дня такої події.
Зауважимо, якщо суб’єкт господарювання придбав та продав об’єкт нерухомості в межах одного місяця, то за наявності документального підтвердження, що засвідчує перехід прав власності від продавця до покупця (договір купівлі-продажу тощо), він звільняється від обов’язку сплати та подання податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Про це зазначали податківці.
Сплата податку
Сплачувати податок слід за місцем розташування об’єкта нерухомості до відповідного бюджету у такi терміни:
- фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення;
- юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.
Увага! Якщо повідомлення не було надіслано (вручено), то фізособа звільняється від відповідальності за несвоєчасну сплату!
Особливості складання Декларації у 2022 році
У 2022 році форма декларації з податку на нерухомість так і не була оновлена. Тож наразі форму декларації затверджено наказом Мінфіну від 10.04.2015 р. №408 (у редакції наказу Мінфіну від 15.11.2018 р. №897). Про нереалізовані плани оновлення форми декларацій ми писали тут.
З прикладом заповнення декларації можна ознайомитись тут.
Декларація має дві частини:
- основна, в якій вказуються дані суб’єкта господарювання та загальну суму нарахованого податку;
- додатки, в яких безпосередньо відбуваються розрахунки суми податку (окремо для житлової та нежитлової нерухомості).
Для розрахунку суми податку у додатках до Декларації обов’язково має бути зазначено:
- площа об’єкта оподаткування (колонка 8 Додатків 1 та 2 до Декларації);
- кількість місяців перебування у власності об’єкта оподаткування (колонки 9,10,11,12 Додатків 1 та 2 до Декларації);
- ставка податку у відсотках, яка визначається рішенням органу місцевого самоврядування (колонка 13 Додатків 1 та 2 до Декларації);
- розмір мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного року (колонка 14 Додатків 1 та 2 до Декларації, станом на 01.01.2022 р. – 6500 грн);
- код пільги (відповідно до Довідника податкових пільг), розмір пільги (у відсотках), сума пільги (колонки 17,18,19 Додатку 1 та колонки 16,17,18 Додатку 2 до Декларації).
Якщо органом місцевого самоврядування встановлено пільги з податку на нерухомість якими користується платник податку, то у додатках до Декларації зазначається єдиний код пільги – 18010402.
***