• Посилання скопійовано

Е-підпис та токени у 2022 році: поради юриста

Перехід на токени не лише відтермінували, а й прив’язали його використання до строку дії карантину. Втім, епідеміологічна ситуація в Україні змінюється, карантин може закінчитися досить скоро. Що тоді робити та чи є альтернатива токенам? Про це далі у статті

Е-підпис та токени у 2022 році: поради юриста

На сьогодні існує багато різної інформації щодо продовження сертифікатів ключів е-підписів. Адже насправді ситуація доволі цікава.

Нагадаємо, що 23.02.2022 року Постановою КМУ №229 внесені зміни до Постанови №1236, які встановили наступне (пп. 6 п. 24 Постанови №1236). На час дії карантину (тобто станом на зараз - до 31.05.2022 р.) використання електронних підписів чи печаток, що базуються на сертифікатах відкритого ключа, виданих кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг без відомостей про те, що особистий ключ зберігається в засобі КЕП.

Ці винятки не застосовуються до вчинення в електронній формі правочинів, що підлягають нотаріальному посвідченню та/або державній реєстрації у випадках, установлених законом, та випадках, пов’язаних з високим ризиком для інформаційної безпеки, що визначається власниками відповідних інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем з урахуванням обмежень, установлених абзацом другим частини другої статті 17 Закону “Про електронні довірчі послуги”.

Отже, маємо ситуацію, коли відтермінування використання токенів (КЕП) прив’язане до строку дії карантину на території України. Незважаючи на воєнний стан на території України, адаптивний карантин не відмінений (не припинений) та продовжується у мірі необхідності.

Відтак, всім власникам удосконаленого електронного підпису або УЕП (детальніше різницю між ЦЕП та КЕП наведено у статті) варто лише стежити, подовжать карантин далі чи ні.

 

Якщо строк дії сертифікатів закінчується у травні 2022 року

Центри сертифікації (АЦСК) пропонують різні варіанти. Проте почнемо з ДПСУ.

Раніше ми писали про створення ДПСУ сервісу «Хмарного сховища» для  безкоштовного зберігання особистих ключів.

Але поки цей сервіс впроваджують, ДПСУ на своїй офіційній сторінці у Фейсбук повідомляє, що сертифікати користувачів КНЕДП ІДД ДПС, термін яких завершується, буде автоматично перевипущено ще на один рік. Кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг Інформаційно-довідковим департаментом ДПС відповідно до Постанови КМУ від 17.03.2022 р. №300 буде здійснено автоматичне формування нових сертифікатів відкритих ключів користувачів за один день до закінчення строку чинності старих сертифікатів терміном дії на один рік. При цьому особистий ключ користувача не змінюється.

Нагадаємо, що за вимогами Постанови №300 на період дії воєнного стану на території України та протягом місяця з дня його припинення чи скасування формування нових сертифікатів раніше засвідчених відкритих ключів може здійснюватися кваліфікованими надавачами електронних довірчих послуг автоматично, без особистої присутності користувачів таких ключів.

Єдина умова: сукупний строк дії раніше сформованого сертифіката та нового сертифіката не повинен перевищувати три роки, а строк дії нового сертифіката користувача електронних довірчих послуг не повинен перевищувати строку дії власного кваліфікованого сертифіката відкритого ключа надавача електронних довірчих послуг.

таким чином, деякі з АЦСК вже офіційно повідомили на своїх вебсторінках про автоматичне продовження строку дії сертифікатів ключів на 364 днів без додаткового втручання самих користувачів, і зробили це безкоштовно. Втім, є й ті, хто через введення воєнного стану не встиг здійснити відповідні налаштування для забезпечення технічної можливості автоматичного формування нових сертифікатів відкритих ключів. Тож користувачам варто звернутись (за телефоном, e-mail, іншими способами зв’язку) до надавачів довірчих послуг (АЦСК) та дізнатися про строки реалізації Постанови №300.

 

УЕП чи КЕП для тендерних закупівель

Не будемо забувати про тих, хто на сьогодні мав удосконалені ключі (не КЕП!) та навіть в умовах війни планує прийняття участі в тендерних закупівлях за першої ж можливості їх відновлення (зараз багато тендерних пропозицій продовжені або зупинені).

Який електронний підпис має використовувати постачальник? На вебсайті Prozorro роз’яснюється, що постачальник має використовувати той підпис, який передбачений тендерною документацією/умовами закупівлі Замовника. Тобто необхідно дивитись на те, як вимогу щодо накладання електронного підпису прописав замовник у своїх вимогах до тендерної документації.

Наприклад, якщо вимога в тендерній документації зазначена так, як “підписати пропозицію КЕП/УЕП”, то учасник може підписати пропозицію як КЕП, так і УЕП. Якщо ж Замовник вимагає підписати пропозицію КЕП, то Учасник має підписати КЕП. Бо в такому разі підписання УЕП може бути підставою для відхилення. І це незважаючи на те, що використання УЕП дозволено на весь час дії карантину приватним ЮО та ФОпам.

Для таких ситуацій виникає необхідність оформити саме КЕП, що в умовах воєнного стану доволі складно.

Проте можна скористатись хмарним КЕП, зокрема, Smart ID (Розумний ключ) - це технологія дистанційного зберігання та доступу до КЕП.

Або CloudKey - новий захищений носій, який дає можливість зберігати КЕП у хмарі. Доступ до КЕП у хмарному сховищі можливий у режимі 24/7 з будь-якого гаджета.

На сьогодні це не завжди вимагає подання документів та в окремих випадках за наявності доступу до мобільних додатків, вебсайтів, де ви вже зареєстровані як користувачі, такі хмарні сховища можна застосовувати без додаткових зусиль.

До речі, такий спосіб зберігання КЕП може стати у пригоді й для підприємств, які активно евакуюються на захід України та мають зміни у складі керівників (у т.ч. структурних підрозділів) та бухгалтерів. КЕП на хмарному носії може бути одним з варіантів швидкого оформлення під час воєнного стану та використання для підпису первинних документів, податкової звітності та реєстрації ПН/РК в ЄРПН тощо.

 

Увага! Доступ до баз даних у хмарних сховищах

Ще один цікавий момент (повертаючись до початку нашої статті, де ми зауважили про внесені зміни до пп. 6 п. 24 Постанови №1236).

КЕП на токені має бути обов’язковим у випадках, пов’язаних з високим ризиком для інформаційної безпеки, що визначається власниками відповідних інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем з урахуванням обмежень, установлених абзацом другим частини другої статті 17 Закону “Про електронні довірчі послуги”.

Отже, всіх, хто застосовував до 05.03.2022 р. КЕП на токенах — наведені вище послаблення не стосуються. Зокрема, йдеться про держреєстраторів, нотаріусів, органи державної влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної форми власності.

Також варто врахувати, що  власники деяких інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем можуть вимагати при наданні доступу до своїх послуг наявності саме КЕП (тобто е-підпису або е-печатки, сертифікати  до яких зберігаються або на токені, або у хмарному сховищі).

А ще ВРУ прийнято Закон “Про хмарні послуги” (набирає чинності з 16.09.2022 р.), метою якого є створити  умови для надання хмарних послуг, у т.ч. органами державної влади за укладеними договорами з надавачами таких послуг як на території України, так й за її межами. Тому на практиці ми ще побачимо, як зберігання сертифікатів ключів у хмарному сховищі буде надавати доступ до таких баз даних як, наприклад, реєстр Речових прав, ЄДР та інші. І це стосуватиметься саме користувачів цих реєстрів, адже самі державні реєстратори вже зараз можуть використовувати лише КЕП.

Тому, незважаючи на те, що зараз бізнесу можна не перейматися проблемою токенів, дуже скоро необхідність користуватись всіма можливими сервісами для ведення активної госпдіяльності без будь-яких обмежень може спровокувати доволі швидкий перехід усіх госпсуб’єктів на використання саме КЕП.

***

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»