Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків інформує, чи повинен платник податків подавати до контролюючого органу разом з податковою декларацією з податку на прибуток підприємств примітки до річної фінансової звітності, чи є обов’язковим подання таких приміток до проміжної фінансової звітності за перший квартал, перше півріччя, дев’ять місяців.
Відповідно до пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі Кодекс), платник податку на прибуток (крім платників податку на прибуток, які відповідно до Закону України від 16 липня 1999 року №996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон №996) зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом) подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 Кодексу.
Платники податку на прибуток, які відповідно до Закону №996 зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану звітність разом з аудиторським звітом, подають разом з податковою декларацією за відповідний податковий (звітний) період звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), складені до перевірки фінансової звітності аудитором. Звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати) подаються платником податків згідно з цим абзацом за формою, визначеною згідно з Законом №996, у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 Кодексу.
Фінансова звітність або звіт про фінансовий стан (баланс) та звіт про прибутки та збитки та інший сукупний дохід (звіт про фінансові результати), що подаються відповідно до абзаців першого та другого пункту 46.2 статті 46 Кодексу, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток підприємств та її невід’ємною частиною.
Абзацом четвертим пункту 46.2 статті 46 Кодексу передбачено, що платники податку на прибуток, які відповідно до Закону №996 зобов’язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом, подають контролюючому органу річну фінансову звітність, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом у строк не пізніше 10 червня року, наступного за звітним. У разі неподання (несвоєчасного подання) річної фінансової звітності, яка підлягає оприлюдненню разом з аудиторським звітом, застосовується відповідальність, передбачена пунктом 120.1 статті 120 Кодексу, для подання податкових декларацій (розрахунків).
Абзацом першим частини першої статті 13 Закону №996 визначено, що звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. Проміжна фінансова звітність складається за результатами першого кварталу, першого півріччя, дев’яти місяців. Крім того, відповідно до облікової політики підприємства фінансова звітність може складатися за інші періоди.
Порядок подання фінансової звітності затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 року №419 (далі – Порядок №419).
Платники податку на прибуток у визначених законом випадках подають податковим органам у порядку, передбаченому Кодексом для подання податкової декларації, проміжну (І квартал, перше півріччя, дев’ять місяців) та річну фінансову звітність (пункт 2 Порядку №419).
Частиною шостою статті 11 Закону №996 визначено, що фінансова звітність та консолідована фінансова звітність за міжнародними стандартами складаються на підставі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами.
Згідно з частинами другою та третьою статті 121 Закону №996 підприємства, що становлять суспільний інтерес, публічні акціонерні товариства, суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, а також підприємства, які проводять господарську діяльність за видами, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, складають фінансову звітність та консолідовану фінансову звітність за міжнародними стандартами. Інші підприємства самостійно визначають доцільність застосування міжнародних стандартів для складання фінансової звітності та консолідованої фінансової звітності.
При складанні фінансової звітності відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності використовуються форми фінансової звітності, визначені Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 №73, зі змінами та доповненнями (далі – Національне положення).
Пунктом 1 розділу ІІ Національного положення передбачено, що фінансова звітність складається з: балансу (звіту про фінансовий стан), звіту про фінансові результати (звіту про сукупний дохід), звіту про рух грошових коштів, звіту про власний капітал і приміток до фінансової звітності.
Типову форму фінансової звітності №5 «Примітки до річної фінансової звітності» затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.11.2000 №302 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 28.10.2003 №602), пунктом 7 якого передбачено, що зазначена форма не застосовується бюджетними установами, представництвами іноземних суб’єктів господарської діяльності, юридичними особами, які відповідно до Закону №996 визнані мікропідприємствами, малими підприємствами, непідприємницькими товариствами, та підприємствами, які відповідно до законодавства складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності.
Для підприємств, які складають фінансову звітність за міжнародними стандартами фінансової звітності, не встановлено окремої форми приміток до фінансової звітності.
Пунктом 7 Міжнародного стандарту бухгалтерського обліку 1 (МСБО 1) «Подання фінансової звітності» (дата прийняття 30.06.2017) (далі – МСБО 1) визначено, що примітки до фінансових звітів містять інформацію на додаток до поданої у звіті про фінансовий стан, звіті (звітах) про прибутки та збитки та інший сукупний дохід, звіті про зміни у власному капіталі та звіті про рух грошових коштів. Примітки надають описові пояснення чи детальнішій аналіз статей, поданих у цих фінансових звітах, а також інформацію про статті, які не відповідають вимогам визнання в цих звітах.
При поданні платниками податку на прибуток підприємств фінансової звітності за міжнародними стандартами у формі Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 №897 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 20.02.2023 №101) (зі змінами та доповненнями) необхідно заповнити таблицю «Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків – форм фінансової звітності» та проставити позначку у графі «МСФЗ» графи «ФЗ» таблиці «Наявність додатків» цієї Декларації.
Якщо фінансова звітність складається за міжнародними стандартами, то примітки до фінансової звітності можуть подаватись у складі річної фінансової звітності як додаток у самостійно обраному вигляді через меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету в самостійно обраному вигляді (письмове пояснення, таблиця, графік тощо) файлом у форматі pdf (обмеження 2 МБ) разом з супровідним листом. При цьому позначка про подання приміток до фінансової звітності у таблиці «Наявність поданих до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств додатків – форм фінансової звітності» не проставляється.