• Посилання скопійовано

Чи відображати доходи ФОПів в додатку 4ДФ: що сказав ВС?

Податківці наполягають на тому, що доходи, нараховані та виплачені на користь ФОПа, суб’єкти господарювання (як ЮО, так і ФОПи) мають відображати в додатку 4ДФ. Ця позиція є сталою і перейшла ще з часів форми №1ДФ. Однак не всі з нею згодні

Чи відображати доходи ФОПів в додатку 4ДФ: що сказав ВС?

Нагадаємо, що ФОП сплачує податки зі своїх підприємницьких доходів самостійно. Це стосується як ФОПів на загальній системі оподаткування, так і ФОПів на спрощеній системі оподаткування. 

Водночас за пп. 14.1.180 ПКУ податковий агент щодо ПДФО – це:

  • юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), 
  • самозайнята особа, 
  • представництво нерезидента – юридичної особи, 
  • інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції.

Податковий агент незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язаний:

  • нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV ПКУ (тобто ПДФО), до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, 
  • вести податковий облік,
  • подавати податкову звітність контролюючим органам 
  • та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому ст. 18 та розділом IV ПКУ. 

Податківці вважають, що податковий агент, який нараховує (виплачує) доходи ФОПу, повинен відобразити такі доходи у податковій звітності з ПДФО. 

З ними згодні далеко не всі. Суб’єкти господарювання, які нараховують (виплачують) доходи ФОПам, часто замислюються, який сенс відображення цих доходів у звітності з ПДФО? Адже, як вже було сказано, податки з такого доходу все одно сплачує сам підприємець! 

У податківців лише один аргумент: відсутність частини обов’язків (нарахування, утримання та сплати ПДФО з доходу ФОПа) не звільняє від виконання іншої частини обов’язків податкового агента. До якої належить і подання про такі доходи податкової звітності. 

Спір цей давній – ще з часів, коли про ПДФО ми звітували окремо і щокварталу за формою №1ДФ. Але ця історія несподівано отримала нове дихання, адже у 2024 році ВС прийняв рішення не на користь ДПС. 

 

Що сказав ВС

Йдеться про постанову ВС у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 13.02.2024 №560/9843/21

У ній ВС дійшов висновку, що ТОВ при придбанні товару у фізичної особи – підприємця діяв в рамках норм ПКУ, коли не відобразив нарахований (сплачений) дохід у формі №1ДФ. 

ВС вважає, що при взаємовідносинах з ФОПом юрособа не виступає як податковий агент та, як наслідок, не зобов'язана утримувати та перераховувати до бюджету ПДФО за ФОПа, а отже, в податкових розрахунках форми №1ДФ, і не зобов'язана відображати доходи, виплачені вказаній особі. 

При цьому ТОВ також було надано доказ державної реєстрації фізособи-підприємця відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності – виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. Вказаною фізичною особою – підприємцем були подані податкові декларації платника єдиного податку фізичної особи – підприємця

 

Що це – зміна позиції чи поодинокий випадок?

Річ у тім, що чіткої вимоги відображати доходи ФОПа в податковій звітності з ПДФО немає – ані в ПКУ, а ні в Порядку №4

А історія цієї вимоги з боку податківців така:

  • спочатку, знаючи, що відповідної прямої норми немає, вони рекомендували відображати цей дохід у формі №1ДФ. Бо ця інформація допомагала їм контролювати суми доходів, отриманих підприємцями, та сплату ними податків;
  • потім ця рекомендація (можливо, через часте повторення) стала вимогою. Податківці вже стверджували (і досі стверджують), що суб’єкти господарювання, які виплачують доходи ФОПам, зобов’язані відображати такі доходи – спочатку у ф. №1ДФ, а тепер в додатку 4ДФ до єдиної звітності. Пряма ж норма про такий обов’язок в нормативних актах так і не з’явилася. 

Втім, незважаючи на таке рішення ВС, податківці і далі наполягають на своєму. Наочний доказ цьому – діюча консультація в «ЗІР».

А те, що ФОП надав докази державної реєстрації його як ФОПа, визначає лише ознаку доходу, за якою цей дохід треба відображати в 4ДФ – це код «157».

Висновок: ті, хто не бажає цього робити, можуть судитися. Рішення на користь бізнесу є. Але чи варто через це спорити з податківцями, кожен вирішує для себе самостійно.

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»