• Посилання скопійовано

Декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари: інструкція із заповнення та подання

Головне призначення МРЦ – встановлення верхньої межі ціни, за якою деякі підакцизні товари можуть продаватися кінцевому споживачеві уроздріб. Подання Декларації про МРЦ є законодавчо встановленим механізмом декларування МРЦ. Розгляньмо, як її складати

Декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари: інструкція із заповнення та подання
  • Бланк Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) дивіться на нашому сайті за посиланням.    
  • Форму Декларації затверджено Наказом Мінфіну «Про затвердження форми Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію), Порядку складання та подання Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію)» від 25.03.2015 р. №359 (у редакції наказу від 09.09.2024 №433) 
  • Ще більше бланків звітності, договорів, типових форм, заяв і первинних документів (усього понад 900 бланків та типових форм) ви знайдете на нашому сайті у розділі бланків.

 

Хто подає Декларацію про МРЦ

Підпунктом 14.1.106 ПКУ визначено, що максимальні роздрібні ціни (далі МРЦ) на підакцизні товари (продукцію) встановлюються для:

  • тютюнових виробів, 
  • тютюну, 
  • промислових замінників тютюну 
  • та рідин, що використовуються в електронних сигаретах. 

Встановлюються МРЦ виробниками або імпортерами цих товарів (продукції) шляхом декларування таких цін.

 

Кому подається Декларація про МРЦ

Декларація про МРЦ подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, за основним місцем обліку імпортера/виробника. 

Тобто до ДПС за основним місцем обліку. 

 

У якій формі подавати: паперовій чи електронній? 

Відповідно до п. 220.2 ПКУ подати Декларацію можна тільки в електронній формі! 

При цьому треба дотримуватись порядку, визначеному законами України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Тобто, керівник або інша уповноважена особа, які складатимуть Декларацію про МРЦ, повинні її підписати електронним підписом. А скласти Декларацію треба буде у програмному забезпеченні за форматом звіту, який розробили податківці. Це загальні вимоги до звітування до ДПС, тож тут – жодних особливостей. 

Декларація вважається прийнятою за наявності другої квитанції про отримання та прийняття, що містить дату прийняття та реєстраційний номер прийнятої декларації (див. п. 220.6 ПКУ, п. 3 розд. ІІ Порядку складання Декларації про МРЦ на підакцизні товари (продукцію).

 

Строки подання Декларації

Декларація про МРЦ подається двічі протягом місяця, не пізніше:

  • 10 числа. Ціни, зазначені в цій Декларації, запроваджуються з 15 числа місяця, в якому подається Декларація;
  •  25 числа. Відповідно, такі МРЦ починають діяти з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому подано цю Декларацію. 

Задекларовані ціни діють до їх зміни (див. п. 220.4, п. 220.7 ПКУ). 

Відомості про встановлені МРЦ не пізніше 15 та 1 числа  розміщуються на офіційному вебпорталі ДПС;

Встановлені МРЦ на підакцизні товари (продукцію) повинні наноситися на споживчу упаковку таких товарів разом з датою їх виробництва.

 

Чи можна змінити вже задекларовані ціни?

Дворазове подання Декларації як раз і зроблено для того, щоб МРЦ були актуальними. Проте, в разі потреби, в раніше подану Декларацію можна внести зміни. 

Зміни будь-яких відомостей, що містяться у декларації про МРЦ, можна внести не більше двох разів на місяць (див. п. 220.9 ПКУ).

 

В якому разі декларація не приймається? 

Декларація не приймається у разі:

  • подання пізніше ніж за 5 календарних днів до дати встановлення у ній максимальних роздрібних цін. Звертаємо увагу, що саме календарних, а не робочих.
  • встановлення у декларації МРЦ на підакцизні товари у розмірі, нижчому за встановлене на дату виробництва такого товару мінімальне акцизне податкове зобов’язання зі сплати акцизного податку на тютюнові вироби, помножене на коефіцієнт 1,45, а для тютюнових виробів, на які встановлено лише специфічну ставку акцизного податку, – меншою за розмір встановленої на дату виробництва такого товару специфічної ставки акцизного податку, помноженої на коефіцієнт 1,45 (пп. 14.1.106 ПКУ);
  • невідповідності її визначеній формі (див. п. 220.5 ПКУ, п. 8 розд. ІІ Порядку складання Декларації про МРЦ на підакцизні товари (продукцію).

 

Порядок заповнення Декларації про МРЦ

Заголовна частина

У полі 02 «Дата запровадження» платник зазначає дату запровадження максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (продукцію), зокрема з 01 чи 15 числа;

У полі 03 «Декларант» зазначається повне найменування (ПІБ (за наявності), власне ім'я та по батькові (за наявності)  згідно з реєстраційними документами).

У полі 031 «ЄДРПОУ» декларанта-юридичної особи. Юридичні особи, які не мають коду за ЄДРПОУ, зазначають реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючим органом.

У полі 032 «Реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта» декларанта - ФОП.

У полях 033 або 034 проставлянням позначки «х», якою платник визначає себе як імпортер або виробник підакцизних товарів (продукції).

У полі 04 зазначається податкова адреса платника та контактні дані (телефон, факс, електронна адреса). Останні не є необов’язковими і вказуються за бажанням платника.

У полі 05 вказується найменування контролюючого органу за основним місцем обліку декларанта.

Таблична частина

У графі 1 зазначаємо номер рядка за підрахунком. Рядків буде стільки, скільки видів товарів (продукції) декларанту слід оцінити – тобто, встановити на них МРЦ. 

У графі 2 «Код товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД» вказується код підакцизних товарів (продукції) відповідно до ст. 215 ПКУ, на які встановлюються МРЦ.

У графі 3 «Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД» вказується назва товарів згідно з УКТ ЗЕД. Тобто, в цьому рядку – жодної імпровізації, назва товару наводиться державна;

А от у графі 4 «Власна назва підакцизного товару (продукції) з додатковою інформацією щодо характеристик (за наявності)» вже зазначається перелік підакцизних товарів (продукції), що виробляються виробником в Україні або імпортуються імпортером в Україну, за їх назвою, встановленою самим імпортером або виробником.

Якщо на підакцизний товар (продукцію) з однаковою власною назвою і різною додатковою інформацією щодо характеристик товару (продукції) встановлено:

  • однакову МРЦ, то власна назва такого товару (продукції) та додаткова інформація щодо його характеристик зазначаються в одному рядку;
  • різні МРЦ, то власна назва такого товару (продукції) та кожна додаткова інформація щодо його характеристик зазначаються в окремих рядках.

Не можуть встановлюватись різні МРЦ на підакцизний товар (продукцію) з однаковою власною назвою і однаковою додатковою інформацією щодо товару!  

У графі 5 «Одиниця виміру товару (продукції) в пачці, упаковці, ємності тощо, на яку встановлено ціну» вказується одиниця виміру, що міститься в одиниці товару (продукції), шт., л, кг тощо.

У графі 6 «Кількість товару (продукції) в пачці, упаковці, ємності тощо, на яку встановлено ціну» для підакцизних товарів, які оподатковуються за ставками акцизного податку відповідно до ст. 215 ПКУ, вказується, зокрема:

  • загальна кількість (штук, одиниць) підакцизних товарів у пачці (упаковці), зокрема сигарет, сигарил, тютюновмісних виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) - для підакцизних товарів, на які встановлені ставки акцизного податку за 1000 штук;
  • вага нетто (у кілограмах) одиниці фасованого вагового підакцизного товару (продукції), без урахування ваги будь-якої тари чи упаковки, з округленням до п’яти знаків після коми - для підакцизних товарів, на які встановлено ставку акцизного податку за 1 кілограм;
  • обсяг (у літрах) одиниці фасованого підакцизного товару (продукції), в тому числі в електронних сигаретах, з округленням до чотирьох знаків після коми - для підакцизних товарів, на які встановлені ставки акцизного податку за 1 літр.

У графі 7 «Максимальна роздрібна ціна одиниці товару (продукції), грн, коп» зазначається МРЦ одиниці товару (продукції) за власною назвою, установленою виробником або імпортером цього товару.

 

Відповідальність за неподання Декларації про МРЦ

За неподання Декларації про МРЦ буде застосовано відповідальність за п. 120.1 ПКУ, а саме:

  • 340 гривень за кожне таке неподання.
  • 1020 гривень за кожне таке неподання, якщо протягом року було порушення і до платника штраф застосовується повторно.

Проте, це не найстрашніше!

У разі відсутності Декларації про МРЦ, такі ціни на відповідні товари (продукцію) не встановлені. А це означає невиконання вимог статті 220 ПКУ

Як наслідок, така продукція не може реалізовуватися в роздрібній мережі. По суті, товар, на який виробник/імпортер не встановив МРЦ, не повинен потрапляти в обіг! 

Якщо знехтувати цим правилом і все ж таки почати продаж, в цьому випадку буде застосований штраф відповідно до п. 26 ст. 73  Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ  за продаж за цінами, вищими за МРЦ (яка в такому випадку буде вважатися нульовою). 

Штраф за продаж товарів (продукції), на які не задекларовані МРЦ, застосовується у розмірі - 100 відсотків вартості таких товарів (продукції), але не менше 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. 

 

Приклад: Підакцизні товари, на які виробником/імпортером планується встановлення МРЦ:

  • електронні сигарети одноразового використання з вмістом рідини, що використовується в електронних сигаретах, у кількості 18 мл в одноразовій електронній сигареті. Власна назва  «Сартр»;
  • жувальний тютюн у порціях «VDC» 15 грамів в пачці;
  • cигарети з фільтром «ПАВАЕ», 20 штук у пачці;
  • тютюновмiснi вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням «SAVASH» 20 штук у пачці.

Зразок. Заповнення табличної частини декларації

№з/п

Код товару (продукції) згідно з

УКТ ЗЕД

Опис товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД

Власна назва підакцизного товару (продукції) з додатковою інформацією щодо характеристик (за наявності)

Одиниця виміру товару (продукції) в пачці, упаковці, ємності тощо, на яку встановлено ціну

Кількість товару ( продукції) в пачці, упаковці, ємності тощо, на яку встановлено ціну

Максимальна роздрібна ціна одиниці товару ( продукції),

грн. коп.

1

2

3

4

5

6

7

1

2404120010

Рідини, що

використовуються в електронних сигаретах

Електроні сигарети одноразового використання з вмістом рідини «Сартр»

Літр

0,018

407,00

2

2403991000

Інший тютюн промислового виробництва та замінники тютюну промислового виробництва;

"гомогенізований" або

"відновлений" тютюн; інші: інші: жувальний і нюхальний тютюн

Жувальний тютюн у порціях - власна назва «VDC»

Кілограм

0,015

360,00

3

2402209020

Сигарети з фільтром

Сигарети з фільтром «ПАВАЕ»

Штука

20

230,00

4

2404110010

Тютюновмісні вироби для електричного нагрівання (

ТВЕН) за допомогою

підігрівача з електронним управлінням

Тютюновмiснi вироби для електричного нагрівання (

ТВЕН) за допомогою

підігрівача з електронним управлінням «SAVASH»

Штука

20

200,00

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Звітність»