Нагадаємо, що 20 грудня 2019 року опублікували Наказ Мінфіну №481, яким внесено зміни до форми декларації з податку на прибуток підприємств.
Відколи слід застосовувати цю оновлену форму?
Все залежить від того, чим будемо керуватися. Якщо нормами ПКУ, то згідно п. 46.6 за оновленою формою вперше слід звітувати:
- за I квартал 2020 року, тим хто звітується поквартально;
- за результатами 2020 року для тих, у кого звітний період – рік.
Але якщо керуватись рекомендаціями ДПС, то подати декларацыю за 2019 рік слід уже за оновленою формою.
Що змінилося у декларації?
Можна виділити 7 ключових моментів:
1. Новий додаток ПП «Інформація про суми податкових пільги».
Напевно, ви всі добре пам’ятаєте про "зловісний" Звіт про пільги, який подається за період, у якому користувались пільгою. І в контексті податку на прибуток такою незрозумілою пільгою є можливість врахувати від’ємне значення минулого періоду. А якщо від’ємне значення минулого періоду ви зазначили в додатку РІ через рядок 3.2.4 і вам те від’ємне значення зменшило податок на прибуток до сплати, ви скористалися пільгою.
Такий Звіт про пільги ми подавали:
- поквартально, якщо звітувалися поквартально з податку на прибуток;
- раз в рік - якщо звітність була річна.
З 1 січня 2020 року ми уже Звіт про пільги не подаємо, його відмінили. Відповідно інформація про таку пільгу буде зазначатись в окремому додатку ПП. А це означає, що за IV квартал Звіт про пільги слід подати, якщо пільга у вас була. І лише з 1 січня наступного року маємо розкіш окремий звіт не подавати. Нагадаємо, що за неподання Звіту про пільги передбачено штраф як за податкову декларацію – 170 грн за перше неподання. Тому не забуваємо і за IV квартал звітуємося вчасно, 40 календарних днів.
2. Доповнено форму новими рядками 35-37.
У нас є певна категорія, дуже рідкісна, яка згідно зі ст. 142 ПКУ має пільгу з податку на прибуток. Суми, які зекономлені на такій пільзі, мають цільове використання. І досі був відсутній механізм зазначення в декларації, якщо така пільга, такі кошти зекономлені мали нецільове використання. Цей момент поправили і уже в декларації для цього передбачені окремі рядочки.
3. Доповнення таблиці додатків колонкою для відмітки про наявність нового додатку ПП.
Зрозуміло, новий додаток з’явився, то й комірка, де можна відмітку зробити, з’явилася. Крім того, з’явилася додаткова відмітка в полі ФЗ після основної частини декларації, щоб ми зробили вибір, за якими стандартами ми склали фінансову звітність - за ПСБО чи за МСФЗ.
4. Примітка 1. Дійсно змінився не рядок, не додаток, а примітку нам додали. У ній роз’яснили, як при заповненні додатку ПН потрібно вказати правильно повне найменування нерезидента і місцезнаходження нерезидента. Нагадаємо, що такий додаток заповнюється виключно тоді, коли йде виплата доходу нерезиденту і така виплата є об’єктом оподаткування податком на репатріацію (податком із доходів нерезидентів), описана в п. 141.4 ПКУ.
5. Виключення з таблиці 1 додатка ПН рядка про внески і премії на страхування або перестрахування. Це технічна поправка.
6. Зміна, яка стосується додатку ВП. Нагадаємо, коли ми виправляємо помилку попереднього звітного періоду, у нас є два варіанти:
- подати уточнюючу декларацію;
- виправлення у складі поточної декларації. При цьому слід заповнити додаток ВП.
Так ось, якщо помилка стосувалася доходу або об’єкту оподаткування, який випливав із фінзвітності, у нас не було можливості додати додаток до додатку ВП. Тепер же така можливість буде. І виправляючи через ВП, ми зможемо в складі ВП додати ще оновлену та поправлену фінансову звітність за той період, в якому виявлена помилка.
7. Зміна, яка стосується внесення змін до додатку РІ. Здебільшого йдеться про внесення до ПКУ нового терміну «актив з права користування». Термін додали в статтю 14 ПКУ, але всюди де йдеться про податкову різницю пише «крім активу з права користування».
Фактично усі 7 змін, про які згадала лектор, стосуються тих норм, які запрацювали уже з 1 січня 2019 року.
***
Читайте також: Декларування податку на прибуток за новою формою: офіційний лист ДПСУ