Ми знаємо, що РРО використовується обов’язково в розрахункових операціях згідно з Законом №265. Адже наші законодавці восени 2019 року ухвалили два нові закони, які дещо змінюють використання РРО і вносять зміни саме до Закону №265. Це:
- Закон від 20.09.2019 р. №128-IX «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг»;
- Закон від 20.09.2019 р. №129-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг».
Обидва закони набирають чинності в загальному вигляді через 6 місяців після оприлюднення, тобто з 19 квітня 2020 року. І саме цими двома законами нам пропонується новий РРО.
У Законі №265 з'явилося нове визначення, що таке РРО. Згідно зі ст. 2 Закону №265, реєстратор розрахункових операцій - це пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з торгівлі валютними цінностями в готівковій формі та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з видачі готівкових коштів держателям електронних платіжних засобів та з приймання готівки для подальшого переказу
Тобто ми бачимо, що це якесь програмне рішення. Але яке?
У декого виникає запитання: «Ми що купимо касовий апарат та ще й якесь програмне забезпечення?». Ні. Якщо у вас є касовий апарат, він програмний касовий апарат, працюйте і далі на ньому. Але якщо ви забажаєте мати щось нове, ви можете використовувати програмний реєстратор.
Програмний реєстратор має деякі особливості. Податківці стверджують, що це буде дуже зручно, просто, оскільки є багато позитивних факторів. Давайте поглянемо, які ж позитиви є у використанні програмного РРО:
- реєстрація програмного РРО через Електронний кабінет. Вона є зручнішою, оскільки автоматично заповнюються дуже багато даних про вас як про платника;
- можна не використовувати КОРО. Чому? Тому що ви не зможете працювати, якщо у вас є програмний реєстратор, за допомогою квитанцій, тому не потрібно буде КОРО мати;
- для програмного реєстратора можна використовувати будь-які гаджети (телефон, смартфон, планшет);
- у вас будуть електронні чеки і не буде паперових. Складатимуться вони в системі онлайн. Чому? Адже податківці говорять, що можна буде працювати і в системі оффлайн. Так, можна буде, але з деяким винятком.
Щоб запрацював програмний реєстратор, потрібно спочатку мати планшет або смартфон, на нього з фіскального сервера (тобто з сервера ДПС) потрібно буде завантажити програмне рішення. Завантаження програми буде безкоштовним (це сказано саме в законі) і тому ви не будете витрачати кошти на це. А ось як буде з обслуговуванням? Сьогодні всі говорять, що це буде комерційне обслуговування. Тобто за обслуговування програмного рішення потрібно буде сплачувати.
Далі, якщо ви завантажили, приєдналися до фіскального сервера, в системі онлайн ви будете завантажувати безпосередньо програмне забезпечення, потім закодуєте всі свої товарні позиції і будете реалізовувати.
Отже, всі електронні чеки відразу будуть попадати до фіскального сервера. Але це електронна система і чеки будуть електронні. Ви не зможете роздрукувати саме зі смартфона такий чек, він буде електронний на сайті податкової служби.
Відразу постає питання: а якщо програмний реєстратор вийшов з ладу, тобто розрядився або зламався. Згідно з законом ви не матимете права працювати, а оскільки до програмного реєстратора не використовується книга КОРО, то ніякої квитанції також не буде. Якщо не буде Інтернету і Інтернету бездротового, в такому випадку ви повинні зв’язатися з сервером фіскальної служби будь-яким іншим методом, отримати діапазон фіскальних чеків, тобто номери фіскальних чеків, переключити свій смартфон або планшет в систему оффлайн і за допомогою цього діапазону виписувати собі в системі онлайн електронні чеки. Так можна буде робити не більше ніж 36 годин зі створенням електронних чеків в системі оффлайн.
Після того, як все ж таки ви підключитесь до Інтернету, протягом години ви повинні приєднатися до серверу і зареєструвати всі ці електронні чеки, які було отримано і сформовано за допомогою діапазону фіскальних чеків. В такому випадку ви це ще повинні зробити до денного звіту. Тобто коли ви не маєте стійкого Інтернету, ще варто подумати, чи можете ви використовувати програмний РРО.