Національний банк України скасував норму щодо порядку використання поточних рахунків фізичних осіб-підприємців та фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (далі – ФОП), що містить постанова Правління НБУ від 27.12.2019 р. №162.
Вимога Національного банку здійснювати за поточними рахунками ФОПів лише ті розрахунково-касові операції, що не пов’язані із власними потребами, та право перераховувати кошти на власний рахунок після сплати усіх податків та зборів, викликала нерозуміння у бізнес-спільноти під час її застосування.
Прислухаючись до думки банків та їхніх клієнтів, Національний банк скасував цю норму, аби усунути маніпуляції і можливі перешкоди для діяльності підприємців.
«Ми призупиняємо цю норму, тому що це стосується фактично податкової служби, – зауважив Голова Національного банку Яків Смолій під час прес-брифінгу 16 січня 2020 року. – І я надіюся, що ми з податковою найближчим часом з`ясуємо, як правильно донести цей меседж до ринку, щоб не було подібних спекуляцій».
Відповідне рішення містить постанова Правління НБУ від 15.01.2020 р. №7 «Про внесення зміни до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів». Воно набирає чинності з 17 січня 2020 року.
Водночас позиція Національного банку, як і раніше, залишається незмінною. З 2003 року діє норма, що поточні рахунки фізичних осіб не можуть використовуватися для проведення операцій, пов’язаних з підприємницькою діяльністю.
Оскільки банківська система має бути захищена від ризиків здійснення фінансових операцій з ознаками фіктивності, Національний банк обговорить з Державною податковою службою механізми, спрямовані на мінімізацію таких ризиків.
Зокрема, виключено з Інструкції весь абзац третій п. 14. А саме:
«За поточними рахунками в національній валюті фізичних осіб-підприємців/фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, здійснюються всі види розрахунково-касових операцій відповідно до умов договору та законодавства України, крім операцій, пов'язаних із власними потребами. Ці особи після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом, мають право перерахувати кошти з таких рахунків на власні поточні рахунки, відкриті для власних потреб.»
***
Читайте також:
- З 3 січня ФОП заборонено витрачати кошти з підприємницьких рахунків для власних потреб (новина від 03.01.2020 р.)
- ФОПи можуть витрачати кошти на власні потреби тільки з непідприємницьких рахунків, – ДПС (08.01.2020 р.)
- Як використовувати ФОП кошти з підприємницьких рахунків: роз'яснення НБУ (11.01.2020 р.)
- ФОП може використовувати кошти на власні потреби тільки після підтвердження сплати податків, – НБУ (15.01.2020 р.)
- Увага! НБУ виключить обов'язок використання коштів ФОП тільки після сплати податків (16.01.2020 р.)