31 січня облікова ставка в Україні впала до мінімуму з 2014 року – 11% річних. Рішення про її рекордне зниження Національний банк (НБУ) прийняв напередодні. Останній раз облікова ставка нижче 12% діяла до 17 липня 2014 року (9,5%), після чого вона була різко підвищена до 12,5%. Про те, який ефект матиме це рішення, сайту «Сьогодні» пояснив аналітик «Альпарі» Максим Пархоменко.
«Зниження ставки не стало сюрпризом – це багато хто прогнозував, розходилися лише в рівні зниження. <...> Деякі оцінюють дії регулятора як вкрай консервативні. Так, раніше регулятор заявляв, що при рівні інфляції в 5% ставка буде знаходиться на позначці в 7-8%, що в її ефективному обчисленні становитиме 2-3%. За фактом на зараз ми маємо тільки один місяць з інфляцією на рівні в 4%. При подальшій стабілізації економіки навряд чи ця цифра зможемо вийти на значення вище позначки в 7%», – пояснив експерт.
Втім, за його словами, зниження облікової ставки зовсім не означає, що вже в лютому почнеться зростання економіки за рахунок кредитування.
«Самі компанії далеко не скоро відчують це на собі, в першу чергу через те, що до вартості їхніх кредитів входить досить висока премія за ризик, яка не має кореляції з процентними ставками, а в першу чергу залежить від захисту прав інвесторів в судах. Але перші наслідки будуть відчуватися в вартості цін на житло. Найбільш ліквідні пропозиції почнуть до активно дорожчати про другу половину поточного року, в першу чергу квадратні метри в новобудові і вторинному ринку. За підсумками року можна очікувати зростання даної цифри в середньому на 10-15% для нов ладу і 10% для вторинного ринку», – прогнозує Пархоменко.
У свою чергу, такий ефект в середньостроковій перспективі дозволить наростити обсяги і темпи будівництва, додає фахівець.
«Першими вигодонабувачами будуть саме деволепери. Незабаром зниження вартості іпотеки дозволить збільшити кількість нових клієнтів, які зможуть дозволити собі іпотеку. Саме іпотека має найвищий рівень кореляції зі ставкою НБУ. Слідом за цим можна очікувати пожвавлення лізингу і продажів машин на первинному ринку. Водночас зниження ставки не торкнеться малого кредитування», – резюмує Пархоменко.
Нагадаємо, в квітні-2019 Нацбанк знизив облікову ставку вперше за два роки – з 18% до 17,5%. До цього регулятор чотири рази поспіль зберігав її на найвищому рівні серед країн Східної Європи, щоб забезпечити зниження інфляції. Цикл підвищення ставки в цілому тривав з травня 2017 року.
Як відомо, Національний банк використовує облікову ставку як орієнтир, скільки повинні коштувати гроші. Крім того, вартість рефінансування банків визначається обліковою ставкою НБУ – при зниженні ставки банкам доведеться витрачати менше грошей на обслуговування рефінансування. Також від облікової ставки залежить і прибутковість державних облігацій.
Також повідомлялося, що незважаючи на високі ринкові ставки по кредитах, в Україні запускають програму дешевих позик для бізнесу. Вона запрацює з 1 лютого 2020 року. Програма підтримки підприємництва передбачає доступне кредитування під 5-9% річних і є першим етапом оголошеної президентом Володимиром Зеленським держпрограми «Повертайся і залишайся».