Національний банк здійснив щорічний перегляд переліку системно важливих банків. Кількість системно-важливих банків зменшилась на 1 установу – цьогоріч до переліку не потрапив Кредобанк. Отже, оновлений перелік включає:
- А-Банк;
- Альфа-банк;
- ОТП банк;
- Ощадбанк;
- Південний;
- Приватбанк;
- ПУМБ;
- Райффайзен Банк Аваль;
- Таскомбанк;
- Укргазбанк;
- Укрексімбанк;
- Укрсиббанк;
- Універсал банк.
Для системно важливих банків визначено підвищені вимоги, покликані забезпечити їх вищу стійкість.
По-перше, додатково до нормативного значення достатності основного капіталу для них передбачено буфер системної важливості, який залежить від рівня системної значимості фінустанов. Буфер системної важливості становитиме:
- 1% для А-Банку, Альфа Банку, ОТП Банку, Банку «Південний», ПУМБу, Райффайзен Банку Аваль, ТАС Банку, УкрСиббанку та Універсал Банку.
- 1,5% для Ощадбанку, Укргазбанку, Укрексімбанку.
- 2% для ПриватБанку.
На сьогодні впровадження буферу системної важливості призупинено через виклики для фінансового сектору, пов’язані із пандемією COVID-19. Терміни активування буферу системної важливості будуть визначені НБУ у другій половині поточного року.
По-друге, ці банки зобов’язані розробляти плани відновлення діяльності згідно вимог Національного банку. Такі плани покликані швидко стабілізувати роботу системно важливих установ в умовах кризи.
По-третє, системні банки мають виконувати посилений норматив максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) – не більше ніж 20% (для банків, що не є системно важливими його встановлено на рівні 25%).
Після втрати статусу системної важливості, банк має дотримуватися посилених вимог протягом ще 12 місяців.
Перелік банків затверджено Рішенням Правління НБУ від 26.02.2021 р. №76-рш «Про визначення системно важливих банків».
Довідково
Національний банк щороку визначає системно важливі банки за даними на 1 січня. у відповідності до Положення про порядок визначення системно важливих банків, затвердженого постановою Правління НБУ від 25.12.2014 р. №863 (зі змінами).