
Головне про скасування ГКУ
9 січня 2025 року ВРУ прийняла у ІІ читанні законопроєкт №6013 «Про особливості регулювання діяльності юридичних осіб окремих організаційно-правових форм у перехідний період та об’єднань юридичних осіб».
26 лютого Президент підписав відповідний Закон №4196. 27 лютого його було опубліковано в «Голосі України».
Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (тобто 28 лютого 2025 року), та вводиться в дію через шість місяців з дня набрання ним чинності. Отже, його норми запрацювали з 28 серпня, крім окремих положень.
У перехідний період (три роки з дати введення Закону у дію) допускається функціонування раніше створених підприємств у формах державного, комунального, приватного, казенного, іноземного підприємства, тощо. Водночас створення нових юридичних осіб у таких формах заборонено (ст. 13 Закону). Після завершення перехідного періоду юридичні особи у формі «підприємств» повинні бути перетворені на інші організаційно-правові форми – господарські товариства.
Що і для кого змінилося із скасуванням Господарського кодексу з 28 серпня 2025 – читайте у добірці від редакції.
Не так давно, у статті «Власники підприємства: їх права, обов'язки та чи можуть вони втручатися у ведення бізнесу?» ми вже розглядали:
- правове становище власників підприємств (учасників/засновників);
- їхні права та обов’язки;
- а також інструменти впливу на діяльність бізнесу – від загальних зборів і доступу до інформації до судового захисту та контролю за значними правочинами.
Проте до цієї теми варто повернутися знову і провести новий аналіз. Адже 28.08.2025 р. Господарський кодекс України (далі – ГКУ) втратив чинність на підставі Закону №4196. Після цієї дати регулювання корпоративних відносин здійснюється виключно Цивільним кодексом України (далі – ЦКУ) та спеціальними законами (зокрема, «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», «Про акціонерні товариства» тощо).
Тому важливо порівняти, що діяло до 28.08.2025 (за наявності ГКУ) та що діє після цієї дати, з урахуванням набрання чинності змінами до ЦКУ та інших законів. Для зручності наведемо цю порівняльну інформацію у таблиці 1.
Таблиця 1
Права та обов'язки учасників до і після 28.08.2025
Тезис | До 28.08.2025 | З 28.08.2025 | |
Правовий статус власників | Засновники після реєстрації ТОВ стають учасниками; реалізують права через збори, голосування, статут | Без змін по суті. Регулювання: ЦКУ (ст. 96-1) + Закон про ТОВ/ТДВ | |
Права та обов’язки учасників | Право на інформацію, прибуток від діяльності товариства, оскарження рішень органів товариства; обов’язки вносити вклади, зберігати конфіденційну інформацію, не завдавати своїми діями шкоди товариства тощо | Без змін. Зберігаються у Законі про ТОВ/ТДВ і ЦКУ |
|
Як учасник ТОВ/ТДВ може вплинути на керівника? Ми наводили такі варіанти:
|
|||
Варіант №1. | Через загальні збори | Збори вирішують ключові питання: директор, статут, прибуток, звітність | Залишається. Нюанси: ст. 97 ЦКУ – єдиний учасник може управляти напряму; ст. 98 ЦКУ – проста більшість від загальної кількості учасників |
Варіант №2. | Через отримання інформації про госпдіяльність | Учасник має доступ до документів, може ініціювати аудит фінзвітності | Без змін. Джерело – Закон про ТОВ/ТДВ; №4196-ІХ не зачепив |
Варіант №3. | Шляхом судового захисту | Можливість оскаржувати дії директора, відшкодування збитків; судова практика (business judgment rule). | Без змін. Судова практика діє; ГКУ тут не ключовий. |
Варіант №4. | Через внесення змін до статуту, значні правочини | Статут може обмежувати директора; погодження значних/заінтересованих правочинів | Без змін. Закон про ТОВ/ТДВ (ст. 44 – 46) працює далі |
Варіант №5. | Через вплив напряму (через договірну діяльність, співпрацю з контрагентами, управління рахунком) | Учасники не можуть укладати договори чи керувати рахунком напряму | Без змін. Лише виняток: ст. 97 ЦКУ – єдиний учасник може управляти напряму після внесення до ЄДР |
Рішення загальних зборів — не правочини | Рішення загальних зборів – індивідуальні акти, не правочини; оскаржується правочин | Підхід зберігається; підтверджений ВС і ЦКУ | |
Безпосереднє керування товариством | Ст. 65 ГКУ: власник може напряму виконувати функції керівника | ГКУ скасовано, але норму перенесено до ст. 97 ЦКУ: єдиний учасник-фізособа може керувати товариством напряму (після внесення до ЄДР) | |
Поріг голосування/кворум | Рішення приймались простою більшістю від присутніх, за винятком окремих питань. Для ТОВ/ТДВ – ст. 34 Закону про ТОВ/ТДВ вказувала на учасників, які мають право голосу з відповідних питань | Ст. 98 ЦКУ: проста більшість від загальної кількості учасників (якщо інше не передбачено законом. Зокрема, звертаємо увагу на ст. 34 Закону про ТОВ/ТДВ. Варто перевірити статути |
Тож насправді змін небагато:
- Правовий статус учасників – без змін: регулюється ЦКУ (ст. 96-1) та спеціальними законами.
- Права й обов’язки учасників (право на інформацію, прибуток, оскарження рішень) – без змін.
- Загальні збори – залишаються головним органом управління.
- Право власників бізнесу на інформацію та аудит – без змін (гарантує Закон про ТОВ/ТДВ).
- Судовий захист від неправомірних дій керівника – без змін, практика business judgment rule діє далі.
- Значні правочини – механізми погодження права керівника їх укладати зберігаються (згідно з Законом про ТОВ/ТДВ).
- Прямий вплив учасників товариства на управління ним – як і раніше, не допускається; виняток – єдиний учасник-фізособа, замість ст. 65 ГКУ тепер працює ст. 97 ЦКУ (у новій редакції).
- Рішення загальних зборів – залишаються індивідуальними актами, а не правочинами.
- Кворум і голосування – більшість від загальної кількості учасників, а не від присутніх на зборах. Таке правило існувало й до 28.08.2025 – ч. 4 ст. 34 Закону про ТОВ/ТДВ, окрім окремих питань за ч. 2, 3 ст. 34 Закону про ТОВ/ТДВ.
Зверніть увагу на п.7, щодо можливості власника (учасника товариства) напряму виконувати функції керівника. Зокрема, чи може тепер засновник/учасник (один із них, якщо їх кілька) товариства управляти ним самостійно без оформлення трудових відносин, як це було раніше? Та чи потрібно вносити зміни щодо цього до статуту та протягом якого періоду часу?
Тобто тепер згідно з законом:
- лише єдиний учасник (ТОВ з одним засновником) може управляти товариством безпосередньо;
- у ТОВ із кількома учасниками така можливість не передбачена – управління має здійснюватися виконавчим органом (директор або дирекція).
Докладно про це ми розповіли у статті "Чи може засновник працювати як директор без зарплати після скасування ГКУ?"
***
Наостанок – практичні рекомендації:
- Перевірити статути ТОВ та оновити положення про кворум і порядок прийняття рішень, якщо це потрібно.
- Врахувати нові можливості для єдиного учасника-фізособи: пряме управління через запис у ЄДР. Для товариств з двома та більше учасників – практика напрацьовуватиметься протягом наступних 3 років перехідного періоду за Законом №4196.
- Не спиратися на ГКУ у статутах, договорах чи правових позиціях – після 28.08.2025 він не застосовується.
- Орієнтуватися на ЦКУ та Закон про ТОВ/ТДВ як головні джерела.
Про те, чи змінилось щось у правах і обов’язках головних бухгалтерів підприємств з 28 серпня 2025 року, після скасування ГКУ - читайте у цій статті.