• Посилання скопійовано

Небанківський фінсектор відновлюється повільно: огляд НБУ за ІІ квартал

У ІІ кварталі із Реєстру виключено 82 небанківські фінансові установи ‒ 38 фінансових компаній, вісім лізингодавців, по сім страховиків і ломбардів, а також шість кредитних спілок

Небанківський фінсектор відновлюється повільно: огляд НБУ за ІІ квартал

Нацбанк розповідає, що у ІІ кварталі із Реєстру виключено 82 небанківські фінансові установи ‒ 38 фінансових компаній, вісім лізингодавців, по сім страховиків і ломбардів, а також шість кредитних спілок. Більшість фінустанов відмовились від ліцензій добровільно. 16 фінкомпаній, відповідно до вимог Закону України «Про платіжні послуги», також виключено з Реєстру й у статусі платіжних установ включено до Реєстру платіжної інфраструктури. Водночас упродовж кварталу зареєстровано одну фінансову компанію та одного лізингодавця. Про це йдеться у щоквартальному Огляді небанківського фінансового сектору

 

Страхові компанії

Обсяг активів страховиків життя у II кварталі збільшився вдруге поспіль – на 4%. Водночас активи ризикових страховиків незначно зменшилися через вихід із ринку семи установ.

Обсяг премій страхування життя протягом кварталу майже не змінився, ризикового страхування – зріс на 12% ‒ до рівня IV кварталу 2021 року. Обсяг премій з автострахування збільшився на 21% та перевищив довоєнний рівень. Частка премій автострахування протягом повномасштабної війни стало перевищує половину надходжень ризикових страховиків.

Страховий ринок прибутковий: рентабельність капіталу ризикових страховиків співмірна з попередніми роками (6%), а страховики життя отримали рекордний квартальний прибуток.

Станом на 1 липня хоча б один із нормативів платоспроможності та достатності капіталу й ризиковості операцій порушували 11 страховиків, ще один страховик порушував норматив якості активів. Частка порушників нормативів в активах зросла до майже 1,8%, однак лишається незначною. 

 

Кредитні спілки

Майже дворічне зменшення активів кредитних спілок у ІІ кварталі призупинилося: вони дещо збільшилися, незважаючи на скорочення кількості установ. Активи повільно зростали у більшості спілок, проте на кінець кварталу сягнули лише 60% довоєнного рівня.

Нові кредити зросли вдруге поспіль – майже на третину за квартал. Найпомітніше – позики населенню на будівництво, ремонт, реконструкцію нерухомості. Завдяки цьому дещо зріс кредитний портфель ‒ на 5% за квартал. Проте залишається значною частка кредитів у портфелі, що прострочені більш як на 90 днів, – третина.

Обсяги фінансування з боку об’єднаних кредитних спілок збільшилися на 12%, а відплив коштів значно уповільнився. Помірна прибутковість забезпечила зростання обсягу нерозподіленого прибутку.

Станом на 1 липня десять спілок порушували норматив достатності капіталу. Це на три установи менше, ніж у І кварталі, але в п’ять разів більше, ніж торік. 

 

Фінансові компанії та ломбарди

Суттєве скорочення кількості установ у ІІ кварталі вплинуло на обсяг активів сегмента ‒ він зменшився майже на 9%. Кредитування населення сповільнилося попри стійку тенденцію до зростання у попередні три квартали, а обсяги факторингових операцій скоротилися на чверть.

Водночас обсяг фінансового лізингу зростав четвертий квартал поспіль завдяки юридичним особам - лізингодавцям. Більшість укладених угод протягом кварталу ‒ на придбання легкових автомобілів.

Сектор ломбардів надалі демонстрував відновлення. Процентні доходи та надходження від реалізації майна зросли, що дало змогу отримати прибуток та поліпшити показники рентабельності.

 

Довідково

«Огляд небанківського фінансового сектору» – це щоквартальний інформаційний продукт, публікацію якого Національний банк України започаткував у жовтні 2020 року. У центрі уваги – діяльність небанківських фінансових установ під регуляцією НБУ: страховиків, кредитних спілок, фінансових компаній та ломбардів. Огляд висвітлює ключові тенденції небанківського фінансового ринку і формує комплексне розуміння стану сектору.

Джерело: Нацiональний банк України

Рубрика: Фінанси і банки/НБУ і банківська система

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «НБУ і банківська система»