24 липня відбулося засідання Комітету з монетарної політики НБУ (далі – КМП) щодо рівня облікової ставки. На засіданні був присутній і Голова НБУ Андрій Пишний.
Члени КМП обговорили новий макроекономічний прогноз, зміни в балансі ризиків, а також параметри інструментів монетарної політики, що дадуть змогу підтримувати стійкість валютного ринку, забезпечити помірну інфляцію у 2024 – 2025 роках та привести її до цілі 5%.
На засіданні було оголошено, що, попри все ще низьку поточну інфляцію, у травні відбувся розворот її тренду у бік зростання, а в червні вона пришвидшилася до 4,8% у річному вимірі. Фундаментальний інфляційний тиск теж посилився, про що свідчило зростання базової інфляції до 5% р/р. За попередніми оцінками, прискорення інфляції тривало й у липні.
За оновленими розрахунками НБУ, загальна інфляція не тільки надолужить відставання від квітневої траєкторії прогнозу, а й навіть дещо перевищить її та становитиме 8,5% наприкінці року. Вплив проінфляційних чинників наразі є виразним, тож повернення інфляції до зниження можна очікувати лише у 2025 році.
Проінфляційний ефект можуть мати і заходи уряду з мобілізації додаткових доходів для підтримання обороноздатності. Крім урахованого в прогнозах НБУ підвищення акцизів, ймовірними є й інші кроки у цьому напрямі, що наразі обговорюються на державному рівні.
У цьому контексті один із членів КМП звернув увагу, що розворот інфляційного тренду та послаблення гривні відобразилися й на результатах опитувань учасників ринку та експертів. Значна частина з них у липні вже не бачила підстав для подальшого зниження облікової ставки. Більшість учасників дискусії також погодилися, що збереження незмінної облікової ставки повністю відповідає попереднім заявам НБУ про наміри (forward guidance), адже головною умовою продовження циклу пом’якшення процентної політики було зниження ризиків для інфляції та валютного ринку, чого не відбулося.
Нагадаємо, що останнє зниження облікової ставки НБУ відбулося 14.06.2024. Тоді її було затверджено на рівні 13%, про що ми повідомляли тут.