• Посилання скопійовано

Електронні гроші в Україні: нюанси використання

Нацбанк роз’яснив правила використання електронних грошей суб'єктами господарювання

Електронні гроші в Україні: нюанси використання

Нагадаємо, що особливості випуску електронних грошей і здійснення операцій з ними встановлені статтею 15 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" (далі - Закон) та Положенням про електронні гроші в Україні, затвердженим постановою НБУ від 04.11.2010 р. № 481 (далі - Положення).

У листі від 26.06.2014 р. № 25-109/33434 Нацбанк розглянув кілька питань стосовно використання електронних грошей в Україні.

1. Використання електронних грошей суб'єктами господарювання

  Суб'єкт господарювання може бути як користувачем електронних грошей, так і приймати електронні гроші як оплату платежу за товари, роботи, послуги. Відповідно до вимог пункту 2.4 Положення для користувачів, у тому числі і користувачів - госпсуб'єктів встановлені обмеження щодо суми електронних грошей на електронному пристрої, що перебуває у розпорядженні користувача:

- для поповнюваних електронних пристроїв сума - не більше 8000 гривень,

- для не поповнюваних електронних пристроїв ця сума - не більше  2000 гривень.

Для торговців (суб'єктів господарювання), які приймають від користувачів електронні гроші як оплату платежу за товари, роботи, послуги, не встановлено обмежень щодо суми електронних грошей, яка може перебувати на електронному пристрої.

Зважаючи на викладене, якщо суб'єкт господарювання - торговець має намір приймати електронні гроші як оплату за товари, роботи, послуги (торговець) і бути одночасно користувачем, банк-емітент має розділити функції цього суб'єкта господарювання і відкрити йому окремі облікові записи (електронні гаманці тощо):

  •  як торговцю - для приймання електронних грошей від користувачів як оплату за товари, роботи, послуги та
  •  як користувачу - для купівлі електронних грошей і здійснення оплати господарських, виробничих потреб.

 2. Використання електронних грошей, правила яких не узгоджені з НБУ.

Банк, що має намір здійснювати випуск електронних грошей, зобов'язаний до початку їх випуску узгодити з Нацбанком правила використання електронних грошей у порядку, встановленому нормативно-правовим актом НБУ. Таким нормативно-правовим актом є Положення.

Відповідно до вимог Положення суб'єкти, які здійснюють операції з електронними грошима (емітент електронних грошей, оператор, агенти, торговці та користувачі) мають право їх здійснювати лише за правилами, узгодженими з Національним банком України.

Національний банкне узгоджував правила використання електронних грошей WebMoney Transfer, Інтернет.Гроші, VkrMoney, RBKMoney, Яндекс.Гроші, QJWI, E-gold.

 3. Приймання електронних грошей суб'єктами господарювання як оплату за товари, роботи, послуги

 Відповідно до пункту 3.5 Положення торговці (суб'єкти господарювання) на підставі договору, укладеного з емітентом або агентом з розрахунків, мають право приймати від користувачів як засіб платежу за товари електронні гроші в гривнях.

Суб'єкт господарювання, який приймає електронні гроші як оплату платежу за товари, роботи, послуги, має право використовувати отримані електронні гроші виключно для обміну на безготівкові кошти або повертати їх користувачам у разі повернення ними товарів, придбаних за електронні гроші.

Таким чином, отримані від користувачів електронні гроші торговець має право обміняти на безготівкові кошти у агента з розрахунків або пред'явити до погашення емітенту в обмін на безготівкові кошти, які мають зараховуватися агентом з розрахунків та/або емітентом на власний поточний рахунок торговця, відкритий у банку (за винятком сум електронних грошей, повернених користувачу).

Отже, здійснюючи продаж товарів, робіт, послуг за електронні гроші, торговці на кінцевому етапі отримують на власний рахунок у банку безготівкові кошти, які підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України.

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Фінанси і банки/Інше

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Інше»