Головна Усі новини Праця та соціальний захист Трудові відносини

Як виплачуються декретні, якщо жінка продовжує працювати?

За ст. 25 Закону №1105 допомога у зв'язку із вагітністю та пологами компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відповідної відпустки. А що, як працівниця використовує її частково? Чи впливає це на розмір допомоги, консультує Держпраці

Держпраці у Полтавській області пояснює, що відповідно до вимог ст. 19 Закону України від 23.09.1999 р. №1105 «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон України №1105) право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи – громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Згідно ч. 1 ст. 25 Закону України №1105 допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 – до пологів та 90 – після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 31 Закону України №1105 підставою для призначення допомоги по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.

В п. 6.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. №455 (далі – Інструкція №455) передбачено, що листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами видається за місцем спостереження за вагітною з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 – після).

Жінкам, які належать до I-IV категорій постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС, видається листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами з 27 тижнів вагітності тривалістю 180 календарних днів (90 днів на період допологової відпустки і 90 – на період післяпологової відпустки) (п. 6.3. Інструкції №455).

Саме з дати настання страхового випадку, у застрахованої особи виникає право на зазначену допомогу. Скористатися своїм правом на відпустку або продовжувати працювати ще деякий час застрахована особа вирішує особисто. При цьому допомога по вагітності та пологах може бути призначена комісією із соціального страхування підприємства, установи (організації) лише за дні фактичної відпустки по вагітності та пологах.

Джерело
Держпраці у Полтавській області
Рубрика:
Праця та соціальний захист / Трудові відносини
Теги:
Відпустки , Лікарняні , Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції.

Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Хочете отримувати

найважливіші новини від «Дебету-Кредиту»?