• Посилання скопійовано

Збільшення розміру прожиткового мінімуму у 2023 році: на що це вплине?

Законом про Держбюджет на 2023 рік затверджено нові розміри прожиткового мінімуму для різних категорій населення України. І протягом усього року через війну вони залишатимуться на рівні грудня 2022 року. Та на які показники це вплине?

Збільшення розміру прожиткового мінімуму у 2023 році: на що це вплине?

Законом про Держбюджет передбачено у 2023 році такі розміри прожиткового мінімуму:

 

Основні демографічні та соціальні групи населення Прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць
з  1 січня по 31 грудня
Загальний показник 2589 грн
діти до 6-ти років 2272 грн
діти від 6 до 18 років 2833 грн
працездатні особи 2684 грн
особи, які втратили працездатність 2093 грн

 

Крім того, додатково прописано прожитковий мінімум для працездатних осіб, який застосовується для визначення:

 • базового розміру посадового окладу судді: з 1 січня – 2102 гривні;
 • посадових окладів працівникам інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами: з 1 січня – 2102 гривні;
 • посадового окладу прокурора окружної прокуратури: з 1 січня – 1600 гривень.

Отже, з тексту Закону бачимо, що розміри прожиткового мінімуму будуть на рівні грудня 2022 року, і з 1 січня по 31 грудня 2023 року не зміняться.

А зараз нагадаємо, на які основні показники впливає розмір прожиткового мінімуму у  2023 році. 

 

Мінімальний розмір посадового окладу

Мінімальний посадовий оклад (місячна тарифна ставка) встановлюється у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року.

Отже, з 1 січня 2023 року мінімальний розмір посадового окладу (місячної тарифної ставки) становитиме 2684,00 грн. Тож роботодавцям потрібно уважно переглянути власні штатні розклади і у разі потреби внести до них зміни.

Про те, як оплачуватиметься праця у 2023 році, ми докладно говорили тут.

 

Індексація заробітної плати

Індексації підлягає зарплата в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (п. 4 Порядку №1078).

Але Перехідними положеннями Закону про Держбюджет-2023, серед іншого, передбачено на 2023 рік зупинення дії Закону про індексацію доходів населення. Відповідно нараховувати індексацію щодо зарплати у 2023 році вже буде не потрібно. Ця норма запрацює з 1 січня 2023 року. Тож востаннє проводити індексацію слід у грудні 2022 року.

Про індексацію заробітної плати у грудні 2022 року ми писали тут.

Калькулятор індексації дивіться тут >>>

 

Аліменти

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу України).

Отже, розмір аліментів з 01.12.2022 р. по 31.12.2023 р. становитиме:

 • для дітей до 6 років – не менше 1136 грн (2272 грн × 50%);
 • для дітей від 6 до 18 років – не менше 1416,50 грн (2833 грн × 50%).

 Чи може розмір аліментів бути збільшено? Міністерство юстиції зазначало: якщо платник аліментів має достатній заробіток, то за рішенням суду встановлюється мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину в розмірі 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Платник або одержувач аліментів повинен подати до суду позовну заяву про збільшення або зменшення їх розміру.

Позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення можуть пред’являтися до районних, районних у містах, міських та міськрайонних судів за зареєстрованим місцем проживання чи перебування відповідача або позивача.

Що робити роботодавцю, якщо зазначений у заяві від працівника або у виконавчому листі розмір аліментів є меншим? Роботодавець змінити призначену суму аліментів не має права і утримує їх відповідно до зазначеного у виконавчому листі розмірі. Тому зацікавлена особа має право звернутися до суду для перегляду розміру аліментів. При цьому, якщо розмір аліментів, визначений судом, у твердій грошовій сумі є меншим означеного мінімального розміру аліментів, дитині призначається відповідно до закону державна допомога у розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Про те, чи треба індексувати аліменти і за якою формулою це робити, ми наводили розяснення ВС тут.

 

Декретні непрацюючим

Допомога у зв’язку з вагітністю та пологами надається у розмірі 100% середньомісячного доходу жінки (стипендії, зарплати, допомоги з безробіття тощо) на місяць.

Проте для жінок, які не є найманими працівниками чи підприємцями, які сплачують ЄСВ, вона не може бути меншою, ніж 25% розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи. Право на цю допомогу мають усі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Тож така допомога в розрахунку на місяць не може бути меншою, ніж 671 грн (2684,00 грн × 25%).

Мінімальний розмір усієї такої допомоги, що надається органами управління праці і соцзахисту, залежно від тривалості періоду вагітності та пологів, з 01.12.2022 р. по 31.12.2023 р. становитиме:

 • якщо 126 календарних днів відпустки – 2818,62 грн;
 • якщо 140 календарних днів відпустки – 3131,80 грн;
 • якщо 180 календарних днів відпустки – 4026,60 грн.

 

Допомога одиноким матерям

Цю допомогу надають у розмірі, що дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців (сукупний дохід сім’ї за 6 місяців необхідно розділити на 6, а потім на кількість членів такої сім’ї). Отриманий після ділення дохід необхідно порівняти з відповідним прожитковим мінімумом.

Якщо в результаті порівняння середньомісячний дохід на кожну дитину виявиться:

 • вищим за відповідний прожитковий мінімум – то соціальні виплати на дітей такій одинокій матері не призначаються;
 • нижчим за відповідний прожитковий мінімум – тоді одинокій матері буде призначена соціальна виплата на дітей у розмірі різниці між прожитковим мінімумом на дитину відповідного віку і середньомісячним доходом на одного члена сім’ї.

Отже, з 01.12.2022 р. по 31.12.2023 р. максимальний розмір допомоги становитиме для дітей:

 • до 6 років – 2272 грн;
 • від 6 до 18 років – 2833 грн;
 • від 18 до 23 років (якщо дитина навчається на стаціонарі у ВНЗ) – 2684 грн. 

 

Судовий збір

Ставки судового збору прив’язані до прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Всі розміри судового збору встановлено ст. 4 Закону №3674.

 

Збір за адмінпослуги

Відповідно до ст. 36 Закону №755-IV та ст. 34 Закону №1952-IV, адміністративний збір та плата за надання відомостей справляються у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому подаються відповідні документи для проведення реєстраційної дії або запит про надання відомостей з Єдиного державного реєстру, та округлюються до найближчих 10 гривень.

Відповідно зі зміною розміру прожиткового мінімуму у січні – зміняться й ставки адміністративного збору у 2022 році.

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»