• Посилання скопійовано

Комітет ВРУ рекомендував підтримати посилення відповідальності роботодавців за затримку зарплати

Комітет з соцполітики рекондував прийняти за основу законопроєкт №9510 щодо посилення захисту вимог працівників щодо виплати заборгованості із зарплати, в тому числі у випадку неплатоспроможності роботодавця

Комітет ВРУ рекомендував підтримати посилення відповідальності роботодавців за затримку зарплати

Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів вважає за доцільне розпочати роботу над розв’язанням питання своєчасної виплати заробітної плати в Україні, яка згідно з практикою Європейського суду з прав людини є правом приватної власності.

Члени Комітету рекомендували Верховній Раді України включити до порядку денного сесії та прийняти за основу проєкт Закону про внесення змін до деяких законів України щодо посилення захисту вимог працівників щодо виплати заборгованості із заробітної плати, в тому числі у випадку неплатоспроможності роботодавця за реєстр. №9510.

Автори законопроєкту наголошують: своєчасне отримання заробітної плати за відпрацьовані дні в повному обсязі – конституційне право працівників. Однак ще до широкомасштабного вторгнення 129,5 тисяч українців не отримали заробітну плату вчасно, а заборгованість перед ними сягнула 3,1 млрд гривень. Через неотримання заробітної плати людина потрапляє у складні життєві обставини. А неможливість, зокрема, сплачувати кошти за спожиті комунальні послуги призводить до невиплати заробітної плати працівникам комунальних підприємств.

Законопроєкт пропонує закріпити на законодавчому рівні норми, які:

  • забезпечують належний законодавчий захист права працівника на своєчасне отримання винагороди за працю;
  • гарантують працівнику отримання адекватної грошової компенсації збитків, понесених ним внаслідок порушення строків її виплати;
  • посилюють відповідальність роботодавця за затримку заробітної плати;
  • забезпечують створення гарантійної установи задля посилення захисту вимог працівників щодо виплати заборгованості із заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця.

«Керівники підприємств несуть кримінальну відповідальність за несплату заробітної плати. Однак засуджених за цей злочин майже нема. Таким чином відповідна норма Кримінального процесуального кодексу не працює. З іншого боку заборгованість по заробітній платі постійно зростає, – зазначила Голова Комітету Галина Третьякова. – Водночас підприємств, які не виплачують заробітну плату через банкрутство не так багато. Більшість підприємств, які не виплачують своєчасно зарплату, знаходяться в державному секторі. А тому відповідальна за таку невиплату держава. Так каже Європейський суд з прав людини. Маємо забезпечити верховенство права», — наголосила Голова Комітету.

Член Комітету Тарас Тарасенко повідомив, що до широкомасштабного воєнного вторгнення рф на територію України кількість державних підприємств сягала двох тисяч, з них, що працює – близько 150 підприємств. «Тому ще є питання очищення державних підприємств та наведення там ладу. Це питання до Фонду держмайна», – зауважив народний депутат України.

Підтримуючи прийняття законопроєкту у першому читанні, Голова аналітичного центру Спілки Українських Підприємців Андрій Єрашов підтвердив, що у приватному секторі заборгованість із заробітної плати має невелика кількість підприємств.

Відповідно до норм міжнародного права заробітна плата є власністю людини, яка її заробила, а тому має бути сплачена незалежно від обставин, в яких перебуває підприємство. «Саме так кажуть конвенції МОП», – нагадала Галина Третьякова.

Водночас народні депутати України були солідарними у думці, що деякі положення законопроєкту варто вводити в дію після завершення воєнного стану в Україні, аби не створювати додаткового навантаження на приватні підприємства, які сплачують податки та забезпечують громадян робочими місцями, але час від часу мають фінансові труднощі.

«23 відсотки осіб, що захищають державу – підприємці. У них також виникають труднощі. Маємо зважати на умови, які виникають. А що стосується державних підприємств, треба розставити пріоритети й захищати громадян, які повинні отримувати зарплату, щоб у них не було заборгованості, бо вони стоять на цивільному фронті з забезпечення Збройних сил і держави», – впевнений член Комітету Анатолій Остапенко.

Член Комітету Юлія Тимошенко також висловилася за важливість збереження діяльності українських підприємців всіх рівнів для відбудови економіки країни після Перемоги, «водночас видатки на зарплату на підприємстві мають бути першочерговими».

Експерти профспілкового середовища повідомляють, що надалі прийняття законопроєкту зробить економічно невигідним для роботодавця затримувати зарплату, створить умови для скорочення обсягів наявної заборгованості з її виплати, підвищить рівень економічного захисту працівника у випадку невчасної оплати праці, а також забезпечить створення механізму компенсації заробітної плати у випадку неплатоспроможності роботодавця.

«Цей законопроєкт імплементує частину 3 Конвенції 173 МОП. Понад 20 років профспілки намагалися імплементувати цю частину конвенції», – наголосив керівник Департаменту правового захисту апарату ФПУ Дмитро Лях.

Реалізація запропонованих проєктом Закону за реєстр. №9510 норм сприятиме наближенню законодавства України до європейських трудових стандартів та виконанню завдань, визначених Європейською Комісією в Аналітичному звіті про рівень наближення законодавства України до актуального права ЄС.

Варто зазначити, що в ЄС накопиченню значних обсягів заборгованості із заробітної плати запобігає високий рівень розвиненості економічних систем країн Європи, де розв’язанню проблеми сприяють доступність кредитів, низький рівень корупції, ефективне державне регулювання тощо.

Досвід європейських країн свідчить, що головною умовою мінімізації заборгованості є соціальний діалог, чітка дисципліна дотримання законодавства, прозорість та гласність обговорення цих проблем, широке використання працівниками механізмів активної боротьби за власні трудові права.

Джерело: Верховна Рада України

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Трудові відносини»