МОЗ внесло зміни до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (наказ МОЗУ від 13.11.2001 р. №455).
Відповідно до цих змін право видачі листків непрацездатності надається лікуючим лікарям закладів охорони здоров’я незалежно від форми власності та лікарям, що провадять госпдіяльність з медичної практики як фізособи-СПД. При цьому послуга з видачі лікарняних листків не може бути платною в закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності (ні в державних, ні в приватних).
Листок непрацездатності видається і закривається в одному лікувально-профілактичному закладі, крім випадків доліковування в реабілітаційних відділеннях санаторно-курортних закладів. За наявності показань для подальшого лікування іншим лікувально-профілактичним закладом видається новий листок непрацездатності (довідка) як продовження попереднього.
У разі вибору особою лікуючого лікаря і лікувально-профілактичного закладу не за місцем проживання чи роботи, документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність, видаються за наявності заяви-клопотання особи, погодженої з головним лікарем обраного лікувально-профілактичного закладу, або його заступником, засвідченої підписом та круглою печаткою лікувально-профілактичного закладу.
При захворюванні чи травмі на весь період тимчасової непрацездатності до відновлення працездатності або до встановлення групи інвалідності МСЕК видає лікарняний, що обчислюється у календарних днях.
Листок непрацездатності видається одному із працюючих батьків (опікуну або піклувальнику), який виховує дитину-інваліда до 18 р. (раніше — 16 р.).
Листок непрацездатності видається працюючій особі, яка здійснює догляд за дитиною віком до 3 р., дитиною-інвалідом віком до 18 р., у випадку пологів або хвороби матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною віком до 3 р., виховує дитину-інваліда віком до 18 р.) на період, коли вона за медвисновком лікаря не може здійснювати догляд за дитиною, а також у випадку необхідності догляду за другою хворою дитиною.
У цьому випадку лікарняний видається на підставі довідки з поліклініки чи стаціонару, що засвідчує пологи або захворювання матері (опікуна, іншого члена сім’ї, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3 р., виховує дитину-інваліда віком до 18 р.).
При передчасних пологах до 30 тижнів вагітності листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю і пологами видається лікувально-профілактичним закладом, де відбулись пологи, на 140 к.д. у разі народження дитини, а у випадку смерті дитини при таких пологах — на 70 к.д.
Жінкам, які не підлягають загальнообов’язковому соцстрахуванню, видається довідка за ф. №147/о «Довідка для призначення і виплати державної допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування» (наказ МОЗУ від 18.03.2002 р. №93).
Особам, що усиновили дитину чи взяли під опіку, лікарь жіночої консультації на підставі свідоцтва про народження дитини та рішення суду про її усиновлення або встановлення опіки видає лікарняний на період з дня усиновлення або встановлення опіки до дня закінчення післяпологової відпустки тривалістю 56 к.д. (70 к.д. у разі усиновлення 2-х і більше дітей, 90 к.д. — для жінок, віднесених до I — IV категорій осіб, які постраждали при Чорнобильській катастрофі), що відраховуються з дня народження дитини, зазначеного у свідоцтві про народження та рішенні суду про її усиновлення.