ПФУ роз’яснив нарахування ЄСВ на суми компенсації за невикористану відпустку.
Фонд нагадав, що базою для нарахування ЄСВ для роботодавців та найманих працівників відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» є сума нарахованої зарплати за видами виплат, які включають основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т.ч. в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону «Про оплату праці».
Відповідно до ст. 116 КЗпП при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства (установи, організації) провадиться в день звільнення.
Згідно з пп. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати (наказ Держкомстату від 13.01.2004 р. №5) суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основної та додаткових) відпусток та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, у розмірах, передбачених законодавством, входять до фонду оплати праці у складі фонду додаткової зарплати. Таким чином, зазначені виплати є об’єктом для нарахування та утримання ЄСВ.
Пунктом 7 р. I Переліку видів виплат, на які не нараховується ЄСВ (постанова КМУ від 22.12.2010 р. №1170), передбачено, що виплати в установленому розмірі особам, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи (крім надбавок та доплат до тарифних ставок (окладів, посадових окладів), у розмірах, передбачених законодавством, за роботу на територіях радіоактивного забруднення, оплата додаткових відпусток, що надаються відповідно до Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»), не є базою для нарахування та утримання ЄСВ. Тож суми доплати у розмірах, передбачених законодавством, за роботу на територіях радіоактивного забруднення є базою для нарахування ЄСВ.