Згідно з ч. 17 ст. 8 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», сума ЄСВ з винагород фізособам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами розподіляється лише на загальнообов’язкове соцстрахування на випадок безробіття та на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (до солідарної системи).
Дія Порядку проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві (постанова КМУ від 30.11.2011 р. №1232) поширюється, зокрема, на членів фермерського господарства, членів особистого селянського господарства, осіб, що працюють за договором, укладеним відповідно до законодавства (особи, що забезпечують себе роботою самостійно).
Згідно з п. 12 цього Порядку, у разі коли нещасний випадок стався з фізособою-СПД чи особою, що забезпечує себе роботою самостійно та добровільно застрахована у ПФУ за умови сплати нею внеску на загальнообов’язкове соцстрахування від нещасного випадку на виробництві (крім випадків, передбачених п. 37 Порядку), розслідування організовує ФСС від НВВ за місцем настання нещасного випадку, який утворює комісію у складі не менш як 3 особи.
Проведення розслідування нещасного випадку, який стався з фізособою-СПД чи особою, що забезпечує себе роботою самостійно і не застрахована у ПФУ як платник ЄСВ, організовує територіальний орган Держгірпромнагляду за місцем настання нещасного випадку, який утворює комісію у складі не менш як 3 особи (п. 13 Порядку).
Тож, якщо на підприємстві стався нещасний випадок з фізособою-СПД чи особою, що працювала за цивільно-правовим договором, такий нещасний випадок власником підприємства або уповноваженим ними органом не розслідується. Він розслідується або ФСС від НВВ за місцем настання нещасного випадку (за умови що потерпілий був застрахований у ПФУ як платник ЄСВ), або територіальним органом Держгірпромнагляду за місцем настання нещасного випадку (за умови що потерпілий був застрахований у ПФУ як платник ЄСВ).