• Посилання скопійовано

Донарахування ЄСВ і понижуючий коефіцієнт: позиція податківців незмінна

ДФСУ у кількох листах підтвердила свою позицію: якщо хоча б по одній застрахованій особі здійснюється донарахування сум ЄСВ до розміру мінімальної зарплати, понижуючий коефіцієнт не застосовується

Донарахування ЄСВ і понижуючий коефіцієнт: позиція податківців незмінна

Нагадаємо, що таку позицію ДФС озвучує не вперше. Раніше про це говорили регіональні податківці (див. тут і тут), а також відповідне роз'яснення було опубліковане в інформаційно-довідковому ресурсі "ЗІР" (категорія 301.04.01).

Днями оприлюднено також листи ДФСУ від 20.07.2015 р. №1882/2/99-99-17-03-01-10 та від 20.08.2015 р. №31041/7/99-99-17-03-03-17.

Податківці роз'яснюють, що різниця між мінімальною та фактично нарахованою заробітною платою є базою для нарахування єдиного внеску, проте, не є базою для утримання єдиного внеску (утримання здійснюється з фактично нарахованої заробітної плати).        

Отже, таке донарахування не відноситься до заробітної плати (доходу), яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу та відповідно не захищає прав застрахованих осіб (не враховується для розрахунку пенсій та соціальних виплат), і є додатковим джерелом надходження коштів до бюджету Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.        

Таким чином, при умові, якщо хоча б по одній застрахованій особі здійснюється донарахування сум єдиного внеску до розміру мінімальної заробітної плати (виключенням є донарахування до мінімальної бази нарахування при розрахунку лікарняних, відпускних та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами), понижуючий коефіцієнт страхувальником не застосовується взагалі.

Своє бачення у цьому питанні висловив й Мінфін у листі від 06.08.2015 р. №31-11180-02-2/25413.

Зазначено, що очевидним позитивним є економічний ефект застосування понижуючого коефіцієнту 0,4, якщо страхувальником виконано одночасно три умови, однією з яких є саме збільшення бази нарахування у формі заробітної плати, винагороди за цивільно-правовими договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності, у зв’язку з вагітністю та пологами.      

Крім того, починаючи з 2016 року Законом про ЄСВ передбачено зниження ставки єдиного внеску на постійній основі до 24,6 % за рахунок використання понижуючого коефіцієнта 0,6 без трьох умов, передбачених цим Законом для коефіцієнту 0,4.

Щодо наданого ДФС роз’яснення стосовно застосування страхувальником коефіцієнту 0,4 до суми різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою заробітною платою за звітний місяць слід зазначити, що донарахування сум єдиного внеску до розміру мінімальної заробітної плати (крім лікарняних, відпускних та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами) фактично не є доходом (винагородою), отримуваним найманою особою за виконання робіт (надання послуг) у розумінні Закону України «Про оплату праці», не є базою для утримання єдиного внеску з фізичної особи і тому не вплине на суму її пенсійного забезпечення.   

Водночас, застосування страхувальником понижуючого коефіцієнту 0,4 до різниці між мінімальною та нарахованою заробітною платою лише стимулюватиме існуючу неповну зайнятість та не сприятиме детінізації фонду заробітної плати.

Автор: «Дебет-Кредит»

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • ФОП є найманим працівником: що зі сплатою ЄСВ?
    ФОП, який має основне місце роботи, звільняється від сплати за себе ЄСВ за місяці звітного року, за які роботодавцем було сплачено не менше мінімального страхового внеску (у 2025 році – 1760 грн). Повідомляти про це ДПС не потрібно
    17.01.2025890
  • Як отримати довідку ОК-5 на вебпорталі послуг ПФУ?
    Згенерувати довідку ОК-5 можна після авторизації на вебпорталі ПФУ за допомогою ЕЦП. Для цього треба обрати вкладку “Запит на отримання електронних документів” у розділі “Комунікації з ПФУ” та заповнити форму: з випадаючого переліку обрати тип довідки (ОК-5)
    17.01.20258382
  • 20 січня – останній день сплати ЄСВ ФОПами за ІV квартал 2024 року
    20 січня – граничний день для ФОПів зі сплати ЄСВ за ІV квартал. Сума для сплати вже становить 5 280 грн. Але через воєнний стан у 2024 році всі ФОПи мали право не сплачувати ЄСВ, а з 2025 року такої пільги вже немає
    16.01.20255 7958
  • Довідки про страховий стаж за ОК-5 та ОК-7: коли та як формуються?
    Довідка ОК-5 містить дані щодо суми заробітку для пенсії, визначення страхового стажу. Вона формується за будь-який період починаючи з 2000 р. Довідка ОК-7 містить відомості про суми зарплати, з якої сплачується ЄСВ, та страховий стаж за період із 2011 р.
    15.01.20252 458
  • Хто з ФОПів має право не сплачувати ЄСВ у 2025 році?
    За Законом про ЄСВ звільняються від сплати ЄСВ за себе ФОПи незалежно від системи оподаткування, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку та отримують пенсію або соцдопомогу
    14.01.20254 478