Коментар до ІПК від 22.12.2017 р. №3102/6/99-99-13-02-01-15/ІПК
Щодо сплати ЄСВ фермерським господарством за найманих працівників
Фермерське господарство, що має найманих працівників, є звичайним роботодавцем. І як звичайний роботодавець, сплачує ЄСВ за своїх працівників. Адже Законом №2464 не передбачено пільг та спеціальних правил для роботодавців-фермерських господарств.
Для всіх платників ЄСВ (окрім пільгових категорій, до яких фермерські господарства не належать) ЄСВ встановлено 22% до бази нарахування (ч. 5 ст. 8 Закону №2464). Однак, якщо фермерське господарство має статус юрособи, і в ньому працюють інваліди, то до доходів таких інвалідів застосовується ставка ЄСВ 8,41%.
Про те, хто і скільки сплачує ЄСВ в 2018 році, ми писали тут і тут.
Щодо сплати ЄСВ членами фермерських господарств
Справа в тому, що члени фермерського господарства не можуть перебувати з ним у трудових відносинах (мати статус найманих працівників), а отже, і отримувати зарплату. Це прямо передбачено ст. 3 Закону №973. Вони отримують від фермерського господарства прибуток, який розподіляється між ними за правилам, встановленими статутом.
Але з 01.01.2018 року члени фермерських господарств стали платниками ЄСВ (до ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ додано новий пп. 5-1). Про цю зміну ми раніше писали тут>>
Тепер членів фермерського господарства віднесено до обов’язкових платників ЄСВ. При цьому база нарахування ЄСВ в них буде така ж, як і для підприємців на загальній системі оподаткування - сума доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню ПДФО. А сума ЄСВ, що має сплатити такий член, не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
На жаль, податківці не розповіли у коментованому листі нічого про те, як буде сплачуватися ЄСВ у 2018 році членами фермерських господарств. Але підкреслили: законодавством про єдиний соцвнесок у 2018 році не передбачено змін для роботодавців в частині нараховування, обчислення та сплати ЄСВ.
Отже, із зазначеного можна зробити висновок – оскільки для членів фермерського господарства таке господарство не є роботодавцем, сплачувати ЄСВ за них воно не буде. І, так само, як і самозайняті особи, члени фермерського господарства будуть сплачувати ЄСВ та подавати звітність до ДФС самостійно.
Інша справа, що самозайняті особи, перш, ніж сплачувати ЄСВ, мають стати в ДФС на облік (бути занесені до Реєстру страхувальників). А норми щодо цього в Порядку №1162 ще досі немає. Тож, чекаємо на приведення цього Порядку у відповідність до чинного законодавства.