• Посилання скопійовано

Перенесення декретної відпустки: МОЗ визначилося, як це оформити

Завдяки змінам, внесеним наказом МОЗ від 18.10.2023 №1810 (діє з 10.11.2023) до Порядку оформлення медичного висновку, тепер ми знаємо, як оформити перенесення відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами

Перенесення декретної відпустки: МОЗ визначилося, як це оформити

Як ми вже повідомляли,  10 листопада набрали чинності зміни до Порядку формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я. 

Змін цих чекали давно, адже спричинені вони нормами Закону № 1105, які діють з 29.07.2023. Згідно з цими нормами працюючим жінкам, у разі відсутності медичних протипоказань, надане право за власним бажанням розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів, а також переносити невикористані дні відпустки на період після пологів. При цьому загальна тривалість такої відпустки, передбачена законодавством, не змінюється.

Отже, за законом тепер вагітна жінка має три варіанти:

  • вона може працювати до початку періоду, зазначеного у листку непрацездатності. А далі піти у відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами повної тривалості в тому періоді, який визначив їй лікар. Роботодавець же створює наказ про надання працівниці такої відпустки і дбає про виплату їй допомоги від ПФУ;
  • вона може працювати і довше, хоча б і до самих пологів. А з певної дати, яка входить до періоду, зазначеного у листку непрацездатності із відповідним діагнозом, взяти залишок відпустки у зв’язку із вагітністю та пологами. Таким чином, за відпрацьований час жінка отримає зарплату, а за час використаної відпустки – допомогу від ПФУ, про оформлення якої має подбати роботодавець;
  • і, нарешті, третій довгоочікуваний варіант. Після того як жінка на прийомі у лікаря дізнається, що з певної дати в неї виникне право на відпустку у зв’язку із вагітністю та пологами, вона може вирішити її перенести. Ось про цей варіант ми зараз і поговоримо, приділивши увагу тому, як це перенесення слід документально оформити.

 

Крок перший: прийняття рішення про перенесення 

І ось тут одразу треба звернути увагу! На відміну від перших двох варіантів, за якими те, з якої дати жінка фактично скористається правом на відпустку, рішення про перенесення треба приймати одразу. Ще на стадії оформлення медичного висновку.   

Адже зміни до Порядку № 1066 пропонують лише один алгоритм перенесення декретної відпустки: перенесення дати медичного висновку, як наслідок, перенесення дати формування листка непрацездатності, який є підставою для складання наказу про відпустку і виплати допомоги у зв’язку із вагітністю та пологами. Тобто вносити зміни до листка непрацездатності, якщо бажання перенесення виникне пізніше, ніхто не буде!

Якщо пацієнтка бажає перенести формування медичного висновку категорії «Вагітність та пологи» на строк пізніше ніж початок 30 тижня вагітності, вона пише заяву згідно з новим  додатком 3 до цього Порядку. Як виглядає ця заява, можна побачити на зразку.  

Якщо пацієнтці до дня пологів не було сформовано медичного висновку категорії «Вагітність та пологи», то медичний висновок категорії «Вагітність та пологи» формується з дати пологів.
Навіщо таке уточнення? Річ у тім, що, зазначаючи у заяві бажану дату формування медичного висновку (до якої працівниця планує працювати), можна не вгадати, і пологи можуть відбутися до цієї дати. А перенесення початку відпустки обмежене передпологовим періодом. З дати пологів відкладати рішення вже немає куди – лікар повинен оформити медичний висновок, на підставі якого буде сформовано листок непрацездатності. 

А далі вже сама працівниця вирішуватиме, чи використовувати усі 126 (або більше) днів відпустки, чи менше. Втім, бажаючі скоротити цю відпустку після перенесення навряд чи знайдуться, адже вона є оплачуваною – від її тривалості безпосередньо залежить розмір допомоги у зв’язку із вагітністю та пологами. 

 

Що це змінить для роботодавця? 

Власне, у документальному оформленні відпрацьованих годин та відпустки працівниці – нічого. Адже заяву про перенесення відпустки працівниця надаватиме в медичному закладі, а не роботодавцю. Як тільки відповідний листок непрацездатності з’явиться в базі ПФУ і в Е-кабінеті роботодавця, він знатиме, що треба прийняти рішення щодо його оплати. Для цього потрібно взяти у працівниці заяву із проханням надати їй відпустку, із зазначенням дати її початку та закінчення, та скласти відповідний наказ, у якому зазначити, зокрема, і розпорядження розрахувати та подбати про виплату працівниці допомоги у звязку із вагітністю та пологами, в порядку, встановленому чинним законодавством. 

Але, звісно, про вагітність та майбутню відпустку (та її заплановане перенесення і наступні плани, наприклад на відпустку для догляду за дитиною до 3-х років) працівниці варто попередити роботодавця заздалегідь. Звільнити її з роботи за це роботодавець не має права, а от знайти на період її відсутності працівника, який виконуватиме її трудові обов’язки, має. А це, як правило, за один день не зробиш. 

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ЄСВ, соціальний захист»