
ДПСУ видала новий лист №461/2/99-00-24-01-01-02 від 02.05.2025.
Одним з питань в ньому було таке: «Чи може ФОП 3 група не сплачувати ЄСВ 1760,00 грн за ceбe, якщо на роботі за сумісництвом йому нараховують мінімальну ЗП та сплачують ЄСВ 22%, а за основним місцем роботи зараз нарахувань немає?».
Взагалі це питання дуже цікаве, бо в Законі №2464 йдеться про можливість несплати ЄСВ ФОПами при наявності основного місця роботи, а от про сумісництво нічого не вказується. Й в деяких випадках, дійсно, ФОПи стикаються з ситуацією, коли за основним місцем роботи ЄСВ за них не сплачується (наприклад, через відпустку без збереження зарплати), а за сумісництвом – за них сплачується ЄСВ в розмірі не меншому, ніж мінімальний. Чи треба йому як ФОПу сплачувати за себе? Адже страховий стаж у таких випадках в ФОПа точно буде!
Що кажуть податківці з приводу необхідності сплати ЄСВ?
У відповіді в листі податківці навели норму ч. 6 ст. 4 Закону №2464. За нею всі фізособи-підприємці, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія Сіті в порядку та на умовах, передбачених Законом №1667, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення ними бази нарахування за місяці звітного періоду, за які роботодавцем (резидентом Дія Сіті) сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску. Самостійно визначена такими особами база нарахування не може перевищувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску (160 тис. грн – у 2025 році). При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Але цю норму знають всі, а цікаво дізнатися саме про ФОПів-сумісників.
ДПС зробила висновок на користь таких ФОПів!
Податківці вказали, що нормою ЄСВ визначено дві умови для звільнення ФОПів від сплати єдиного внеску за себе:
- наявність основного місця роботи або укладеного гіг-контракту з резидентом. Дія Сіті;
- сплата роботодавцем страхового внеску за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску за відповідні місяці звітного періоду.
Тож у разі, якщо ФОП працює за основним місцем роботи і сумісництвом, та будь-яким з його роботодавців (не обов'язково за основним місцем роботи!) сплачено ЄСВ за нього в розмірі не менше мінімального страхового внеску, то такий ФОП звільняється від сплати за себе ЄСВ за відповідні місяці звітного року.