• Посилання скопійовано

ДПС не зможе звертатися за стягненням із застосуванням звичайних цін до 2013 року

Інформаційний лист ВАСУ від 14.06.2012 р. №1500/12/13-12

ВАСУ приділив особливу увагу позовам податкових органів щодо нарахування та сплати податкових зобов’язань, коригування від’ємного значення об’єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін.

Відомо, що стаття 39 ПКУ щодо методів визначення та порядку застосування звичайних цін набирає чинності лише з 01.01.2013 р. Проте у п. 1 Прикінцевих положень ПКУ немає жодного слова про пп. 20.1.38 ПКУ, згідно з яким головам ДПС і начальникам ДПІ та їхнім заступникам надається право звертатися до суду щодо нарахування та сплати податкових зобов’язань, коригування від’ємного значення об’єкта оподаткування або інших показників податкової звітності у результаті застосування звичайних цін.

Ця некоректність перехідних положень та набрання чинності ПКУ спонукали податкові органи подати позови стосовно нарахування та сплати ПЗ щодо застосування звичайних цін.

ВАСУ зазначає, що такі позови можливі лише з 01.01.2013 р. та з дотриманням обов’язкового алгоритму дій податкового органу, а саме:

1) проведення перевірки;

2) винесення за її результатами окремого податкового повідомлення-рішення, у якому визначається сума грошових зобов’язань внаслідок використання звичайних цін.

У разі оскарження зазначеного податкового повідомлення-рішення платником податків або несплати визначеної у ньому суми таке повідомлення-рішення вважається відкликаним. І лише після цього керівник органу ДПС має право на звернення до суду з відповідним позовом.

Виходячи з викладеного ВАСУ вважає, що звернення керівника органу ДПС з наведеним позовом є завершенням законодавчо встановленої послідовності дій податкового органу із застосування звичайних цін. При цьому обов’язковою передумовою для звернення із розглядуваним позовом є відкликання податкового повідомлення-рішення, винесеного податковим органом на підставі пункту 39.15 ПКУ.

Проте на сьогодні така процедура є неможливою, оскільки приписи ст. 39 ПКУ набирають чинності лише з 01.01.2013 р. До того часу визначення ПЗ із застосуванням звичайних цін має здійснюватися в загальному порядку. Відповідно податковий орган при встановленні порушень платником податків правил застосування звичайних цін повинен надіслати (вручити) такому платнику податків податкове повідомлення-рішення, як це передбачено статтями 54 та 58 ПКУ. У разі несплати суми грошового зобов’язання, визначеного в такому повідомленні-рішенні та узгодженого в установленому порядку, відповідна сума підлягає стягненню як податковий борг згідно з нормами глави 9 ПКУ.

Автор: Канарьова Наталія

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»

  • Скільки часу може тривати планова перевірка ДПС?
    Тривалість планових перевірок ДПС не повинна перевищувати 30 р.дн. для великих платників податків, щодо суб’єктів малого підприємництва – 10 р.дн., інших платників податків – 20 р.дн.
    20.11.2024141
  • Що робити у разі арешту рахунку: поради Мінʼюсту
    У разі арешту рахунку передусім потрібно звернутися до банку, щоб дізнатися, у звʼязку з чим накладено арешт. Банк надасть реквізити виконавчого провадження. За цими даними слід вже звʼязатися з виконавчою службою
    20.11.20241 373
  • УВАГА! ДРС затвердила план комплексних перевірок на 2025 рік
    Незважаючи на те, що "воєнний" мораторій на планові перевірки контролюючих органів поки що діє, деяким з них вже дозволено проводити нагляд. Тому ДРС затвердила та оприлюднила наказ щодо комплексних перевірок на 2025 рік. Він налічує 32037 записів
    18.11.20246 6226
  • Мінімізація податкових ризиків: які заходи впроваджуються ДПС?
    ДПС запроваджує нову систему, яка допомагає мінімізувати податкові ризики, поєднуючи проактивні заходи, спрямовані на запобігання можливим податковим порушенням, та реактивні заходи, спрямовані на виправлення ситуації та запобігання її повторенню
    14.11.2024162
  • Ключові заходи ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року
    Ключовими заходами ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року є зміцнення доброчесності та боротьба з корупцією, підвищення рівня дотримання податкового законодавства, автоматизація роботи з боргами, міжнародна співпраця, цифровізація
    14.11.202459