В актах перевірок платників податків часто можна побачити фразу щодо відсутності контрагента за місцезнаходженням, що, своєю чергою, унеможливлює проведення зустрічної звірки по їхніх контрагентах.
А якщо за результатами такої зустрічної звірки платника податків складено довідку, в якій податковий орган робить висновок про відсутність підтвердження реальності здійснених госпоперацій, — наскільки це правомірно? Хіба можливо зробити висновки без порівняння бухгалтерських та інших документів?
У цьому разі дії податкового органу не можна вважати законними. І при зверненні до суду з адміністративним позовом платник податків повинен знати таке.
Зустрічна звірка може бути проведена органом ДПС (ініціатором) самостійно, у разі коли СГД перебуває на обліку в тому самому органі ДПС, в якому перебуває платник податків, або у межах одного населеного пункту. Орган ДПС (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом ДПС (ініціатором), та її документального підтвердження.
У разі отримання від госпсуб'єкта інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, наступного за днем надходження запиту) орган ДПС проводить зустрічну звірку.
Тому при отриманні запиту слід уважно ознайомитися з його змістом. Запит, який надсилається з метою проведення зустрічної звірки, має містити такі відомості:
1) факт проведення зустрічної звірки з посиланням на п. 73.5 ПКУ;
2) підстави отримання інформації, зокрема зазначення фактів порушення платником податків законодавства.
Судді Харківського апеляційного суду у коментованій постанові вважають, що підставою для проведення зустрічної звірки платника податків може бути встановлення під час перевірки іншого платника податків сумнівів стосовно факту здійснення операцій між цими суб'єктами господарювання або ж розбіжностей задекларованих у деклараціях з ПДВ показників ПК та ПЗ. Якщо такі факти не можна підтвердити чи спростувати первинними документами обох контрагентів, то скласти довідку неможливо.
Увага! Оскільки зустрічна звірка проводиться також і за ініціативою податкового органу, на обліку якого перебуває контрагент платника податків, то довідка зустрічної звірки має містити посилання на одержання ДПІ платника податків запиту від ДПІ, на податковому обліку в яких перебуває його контрагент.