• Посилання скопійовано

Зустрічна звірка без порівняння первинних документів контрагентів є неможливою

Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.10.2012 р. Справа №2а-4680/12/2070

Зустрічна звірка без порівняння первинних документів контрагентів є неможливою

В актах перевірок платників податків часто можна побачити фразу щодо відсутності контрагента за місцезнаходженням, що, своєю чергою, унеможливлює проведення зустрічної звірки по їхніх контрагентах.

А якщо за результатами такої зустрічної звірки платника податків складено довідку, в якій податковий орган робить висновок про відсутність підтвердження реальності здійснених госпоперацій, — наскільки це правомірно? Хіба можливо зробити висновки без порівняння бухгалтерських та інших документів?

У цьому разі дії податкового органу не можна вважати законними. І при зверненні до суду з адміністративним позовом платник податків повинен знати таке.

Зустрічна звірка може бути проведена органом ДПС (ініціатором) самостійно, у разі коли СГД перебуває на обліку в тому самому органі ДПС, в якому перебуває платник податків, або у межах одного населеного пункту. Орган ДПС (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом ДПС (ініціатором), та її документального підтвердження.

У разі отримання від госпсуб'єкта інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, наступного за днем надходження запиту) орган ДПС проводить зустрічну звірку.

Тому при отриманні запиту слід уважно ознайомитися з його змістом. Запит, який надсилається з метою проведення зустрічної звірки, має містити такі відомості:

1) факт проведення зустрічної звірки з посиланням на п. 73.5 ПКУ;

2) підстави отримання інформації, зокрема зазначення фактів порушення платником податків законодавства.

Судді Харківського апеляційного суду у коментованій постанові вважають, що підставою для проведення зустрічної звірки платника податків може бути встановлення під час перевірки іншого платника податків сумнівів стосовно факту здійснення операцій між цими суб'єктами господарювання або ж розбіжностей задекларованих у деклараціях з ПДВ показників ПК та ПЗ. Якщо такі факти не можна підтвердити чи спростувати первинними документами обох контрагентів, то скласти довідку неможливо. 

Увага! Оскільки зустрічна звірка проводиться також і за ініціативою податкового органу, на обліку якого перебуває контрагент платника податків, то довідка зустрічної звірки має містити посилання на одержання ДПІ платника податків запиту від ДПІ, на податковому обліку в яких перебуває його контрагент.

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»

  • Скільки часу може тривати планова перевірка ДПС?
    Тривалість планових перевірок ДПС не повинна перевищувати 30 р.дн. для великих платників податків, щодо суб’єктів малого підприємництва – 10 р.дн., інших платників податків – 20 р.дн.
    20.11.2024162
  • Що робити у разі арешту рахунку: поради Мінʼюсту
    У разі арешту рахунку передусім потрібно звернутися до банку, щоб дізнатися, у звʼязку з чим накладено арешт. Банк надасть реквізити виконавчого провадження. За цими даними слід вже звʼязатися з виконавчою службою
    20.11.20241 485
  • УВАГА! ДРС затвердила план комплексних перевірок на 2025 рік
    Незважаючи на те, що "воєнний" мораторій на планові перевірки контролюючих органів поки що діє, деяким з них вже дозволено проводити нагляд. Тому ДРС затвердила та оприлюднила наказ щодо комплексних перевірок на 2025 рік. Він налічує 32037 записів
    18.11.20246 8886
  • Мінімізація податкових ризиків: які заходи впроваджуються ДПС?
    ДПС запроваджує нову систему, яка допомагає мінімізувати податкові ризики, поєднуючи проактивні заходи, спрямовані на запобігання можливим податковим порушенням, та реактивні заходи, спрямовані на виправлення ситуації та запобігання її повторенню
    14.11.2024164
  • Ключові заходи ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року
    Ключовими заходами ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року є зміцнення доброчесності та боротьба з корупцією, підвищення рівня дотримання податкового законодавства, автоматизація роботи з боргами, міжнародна співпраця, цифровізація
    14.11.202460