• Посилання скопійовано

Постанова слідчого є підставою для перевірки, а не для запиту

Постанова ВАСУ від 19.12.2012 р. Справа №К/9991/64526/12

Постанова слідчого є підставою для перевірки, а не для запиту

Нагадаємо, що за результатами проведеного 30.05.2012 р. у ВАСУ «круглого столу» з питань однакового застосування норм ПКУ Державна податкова служба листом від 31.07.2012 р. №20727/7/10-0217/2986 повідомляє, що однією з підстав для проведення органом ДПС документальних позапланових перевірок відповідно до пп. 78.1.11 ПКУ є отримання органом ДПС постанови суду (ухвали суду) про призначення перевірки або постанови органу дізнання, слідчого, прокурора, винесеної ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їхньому провадженні.

За результатами таких перевірок, відповідно до п. 86.9 ПКУ, податкове повідомлення-рішення не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом із висновками органу ДПС передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку.

Підтвердженням цього є коментована постанова ВАСУ, в якій суд зазначає:

1. Отримання органом ДПС постанови слідчого, винесеної ним відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у його провадженні, є однозначною підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки (пп. 78.1.11 ПКУ).

2. Матеріали перевірки та висновки органу ДПС, викладені в акті документальної невиїзної перевірки, що призначена на виконання постанови слідчого, до дня набрання законної сили відповідним рішенням у кримінальній справі, можуть бути оцінені як докази виключно у рамках розслідування та розгляду такої кримінальної справи і не можуть бути підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення.

Від себе додамо, що податкові органи дозволяють собі ігнорувати вимоги пп. 78.1.11 ПКУ та вказувати на цю норму у тексті запитів, що надсилаються платнику податків. Хоча ця норма дає право на проведення перевірки, а не право на складення запиту. Зокрема, ця норма не може бути підставою для складення запиту в межах зустрічних звірянь, за результатами яких складається довідка. 

Увага! Доказом у кримінальній справі є висновки ревізій та акти перевірки (ч. 2 ст. 99 КПК України), а не довідки чи відповіді платників податків на запити, які містять посилання на пп. 78.1.11 ПКУ.

Слід також зважати на те, що на сьогодні, з прийняттям нового КПК, підставою для проведення органом ДПС позапланової перевірки є не лише постанова органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесена ними відповідно до закону, а й судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки.

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»

  • Скільки часу може тривати планова перевірка ДПС?
    Тривалість планових перевірок ДПС не повинна перевищувати 30 р.дн. для великих платників податків, щодо суб’єктів малого підприємництва – 10 р.дн., інших платників податків – 20 р.дн.
    20.11.2024163
  • Що робити у разі арешту рахунку: поради Мінʼюсту
    У разі арешту рахунку передусім потрібно звернутися до банку, щоб дізнатися, у звʼязку з чим накладено арешт. Банк надасть реквізити виконавчого провадження. За цими даними слід вже звʼязатися з виконавчою службою
    20.11.20241 489
  • УВАГА! ДРС затвердила план комплексних перевірок на 2025 рік
    Незважаючи на те, що "воєнний" мораторій на планові перевірки контролюючих органів поки що діє, деяким з них вже дозволено проводити нагляд. Тому ДРС затвердила та оприлюднила наказ щодо комплексних перевірок на 2025 рік. Він налічує 32037 записів
    18.11.20246 8896
  • Мінімізація податкових ризиків: які заходи впроваджуються ДПС?
    ДПС запроваджує нову систему, яка допомагає мінімізувати податкові ризики, поєднуючи проактивні заходи, спрямовані на запобігання можливим податковим порушенням, та реактивні заходи, спрямовані на виправлення ситуації та запобігання її повторенню
    14.11.2024164
  • Ключові заходи ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року
    Ключовими заходами ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року є зміцнення доброчесності та боротьба з корупцією, підвищення рівня дотримання податкового законодавства, автоматизація роботи з боргами, міжнародна співпраця, цифровізація
    14.11.202460