Під час проведених у 2017 році перевірок інспектори Держпраці виявили 2750 співробітників, що працюють на підставі цивільно-правових договорів, які мали ознаки трудових. У 2018 році ревізори не зменшують обороти.
Як розповіли UBR.ua юристи, переважно перевірки проводяться на підставі інформації правоохоронних органів, ДФС, а також заяв фізосіб про порушення роботодавцями законодавства про працю.
Найчастіше штрафують за залучення до праці працівників без укладення трудового договору, оформлення цивільно-правових контрактів за наявності ознак трудових відносин, неповідомлення ДФС про працевлаштування працівника, несплату ЄСВ, приховування реального розміру заробітної плати.
«Самі по собі цивільно-правові договори - не злочин. Однак, щоб їх не кваліфікували як приховування реальних трудових відносин, вони повинні бути орієнтовані на виконання конкретних робіт або надання послуг, а не трудовий функції. Такі документи не повинні передбачати підпорядкування внутрішньому трудовому розпорядку підприємства та ієрархічній структурі управління. А укладати їх слід на певний термін або до виникнення результату», - підмітила UBR.ua юрист Практики корпоративного права АТ Juscutum Марія Фельмецгер.
У зоні підвищеного ризику сфери бізнесу, що відрізняються високою концентрацією фрілансерів, зокрема: ІТ, ритейл, агробізнес, будівництво, громадське харчування.
Найпоширеніша претензія чиновників до фрілансерів полягає в тому, що їхня діяльність дуже схожа на трудову - тобто, у них є певний графік роботи, робоче місце, робота виконується на постійній основі і т.д., кажуть юристи.
«При цьому, звичайно, не відомо, як Держпраці встановлює регулярність виконання тих чи інших обов'язків або регулярність перебування співробітника на робочому місці при разовому інспекційному відвідуванні і без детального вивчення всієї історії взаємин компанії і фрілансера», - зауважила UBR.ua юрист ЮК «Де-юре» Наталія Ляшенко.
Проте кажуть правозахисники, в Україні дійсно має місце практика, коли під цивільно-правові відносини намагаються замаскувати трудові. А співробітники не приймаються в штат, але роками виконують одні і ті ж дії для одного і того ж роботодавця за одні й ті ж гроші.
«Роботу в IT не можна порівнювати з роботою виробничого підприємства, на якому кожен співробітник крутить свою гайку на строго певній деталі сьогодні, завтра, через рік і через п'ять. Саме тому робота за цивільно-правовими договорами, які прив'язані до проектів, а не до роботодавця, є цілком логічною і обґрунтованою, і нерозуміння цього держструктурами - питання часу, принаймні, хочеться в це вірити», - додала Наталія Ляшенко.
***
Найпоширеніші штрафи Держпраці за кожного неправильно оформленого працівника або нехтування його гарантованими державою правами:
- Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору - 111 690 грн.
- Оформлення працівника на неповний робочий час при фактичній роботі повний робочий день - 111 690 грн.
- Виплата зарплати без нарахування і сплати єдиного соціального внеску та податків - 111 690 грн.
- Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (за виплату зарплати менше мінімальної) - 37 230 грн.
- Недотримання гарантій і пільг працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України «Про військовий обов'язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» - 37 230 грн.
- Порушення термінів виплати з/п - 11 169 грн.
- Недопуск до проведення перевірки або створення перешкод до її проведення - 372 300 грн.