21 грудня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рамках справи №813/2028/16, адміністративне провадження №К/9901/39880/18 (ЄДРСРУ №78811891) досліджував питання щодо правової можливості проводити документальну позапланову перевірку, зокрема, на підставі п. 78.1.11 ПКУ за період, який раніше перевірявся.
Статтею 78 ПКУ передбачено порядок проведення документальних позапланових перевірок.
Відповідно до пп. 78.1.11 ПКУ документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Зверніть увагу! Згідно з абзацом 1 п. 78.2 ПКУ обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені цим Кодексом, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах кримінального провадження.
Законом №71-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, п. 78.2 ПКУ доповнено абзацом другим такого змісту: «Контролюючим органам забороняється проводити документальні позапланові перевірки, які передбачені пп. 78.1.1, 78.1.4, 78.1.8, 78.1.11 ПКУ, у разі, якщо питання, що є предметом такої перевірки, були охоплені під час попередніх перевірок платника податків».
Слід зазначити, що норми абзацу 2 п. 78.2 ПКУ є спеціальними по відношенню до норм абзацу 1 п. 78.2 статті та носять імперативний характер, тобто є обов'язковими для виконання контролюючим органом.
Відповідно до абзацу 1 п. 78.4 ПКУ про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Системний аналіз вказаних положень дає підстави для висновку, що наказ про призначення документальної позапланової перевірки платника податків видається керівником контролюючого органу на підставі пп. 78.1.11 ПКУ за умови, якщо така перевірка проводиться з питань, які викладені у відповідному судовому рішенні суду (слідчого судді) чи органу досудового розслідування, та які не були предметом дослідження попередніх перевірок такого платника податків.
Висновок
Верховний Суд зазначає, що абзац 2 п. 78.2 ПКУ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) не забороняє проводити документальну позапланову перевірку, зокрема, на підставі пп. 78.1.11 ПКУ за період, який раніше перевірявся, якщо предметом перевірки будуть інші питання, не охоплені попередніми перевірками, але при цьому чітко визначені в наказі контролюючого органу.
Євгеній Морозов,
адвокат, магістр права