Законопроєкт №3087-д створює єдиний орган із розслідування економічних злочинів та зменшує тиск на бізнес. Про це йдеться на сайті народної партії "Слуга народу".
Бюро економічної безпеки – правоохоронний орган, що розслідуватиме кримінальні порушення в економіці. Його діяльність координуватиме Кабінет міністрів. Створення Бюро є комплексною реформою, яка здійснюється одночасно із реформуванням Служби безпеки України.
Більше жодного дублювання функцій
Данило Гетманцев, Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат від фракції «Слуга Народу», ініціатор законопроєкту №3087-д: «Бюро економічної безпеки – це новий сучасний орган. Він займатиметься розслідуванням усіх злочинів у сфері публічних фінансів – тобто економічних, фінансових і податкових.
Раніше такі правоохоронні функції були і в Податкової міліції, і в економічних підрозділах СБУ та Міністерства внутрішніх справ. Але тепер вони не дублюватимуться. Це, до речі, частина міжнародних зобов’язань України: одна з вимог Меморандуму з МВФ та Європейським Союзом.
Кожен із цих правоохоронних органів нарешті зможе сконцентруватися на своїх пріоритетних завданнях. В разі порушення законодавства бізнес контактуватиме тільки з Бюро економічної безпеки, а не з десятками інших органів, як зараз. Ясна річ, що за таких умов тиск на бізнес зменшиться.
Новий орган буде аналітичним і виявлятиме системні злочини, працюючи з базами даних, а не оперативно-розшуковими заходами чи проведенням обшуків в офісах бізнесів. Під час його створення ми будемо наслідувати кращі традиції європейців».
Найпоширеніші злочини, з якими стикається бізнес:
46% - незаконне привласнення майна;
33% - шахрайство у сферах закупівель та управління персоналом;
31% - кібернетичні злочини.
У 2019 році в Україні:
щодня:
- 183 арешти майнових об’єктів;
- 200 обшуків.
за рік:
- 67000 арештів майнових об’єктів;
- 70000 обшуків.
Бюро економічної безпеки покладе край цьому свавіллю!
Не пізніше 6 місяців після ухвалення закону:
- Ліквідація Податкової міліції
- Створення Бюро економічної безпеки
- Комплектування штату Бюро мінімум на 30%
Хто керуватиме Бюро:
Директора призначає Кабмін за поданням прем’єр-міністра за результатами відкритого конкурсу. Термін перебування на посаді – 5 років. Не більше двох термінів поспіль.
Кандидатуру директора відбирає конкурсна комісія. До неї входять:
- Три особи від Ради національної безпеки і оборони
- Три особи від Верховної Ради
- Три особи від Кабінету міністрів
Хто працюватиме в Бюро:
У складі центрального апарату та територіальних управлінь Бюро – до 4000 осіб.
Працівники інформаційно-аналітичного підрозділу є детективами, але не наділяються повноваженнями застосовувати поліцейські заходи.
Фінансування:
587 000 000 грн закладено в державному бюджеті на 2021 рік на потреби Бюро економічної безпеки.
Контроль громадськості:
При Бюро економічної безпеки створять Раду громадського контролю, яка стежитиме за його діяльністю. Зокрема, Рада буде розглядати звіт директора Бюро та надаватиме свій висновок.
Перехідний період:
Щоб уникнути колапсу в системі, передбачено перехідний період. Кримінальні провадження передадуть Генеральній прокуратурі.
Коли у штаті Бюро економічної безпеки буде 30% працівників – провадження перейдуть до нього.
***
Читайте також: Бюро економбезпеки замість податкової міліції: прийнято закон