• Посилання скопійовано

Як податківці проводять перевірки під час карантину?

Карантин триває, проте податкові перевірки проводяться. У меншій кількості, ніж звичайно, і з певними обмеженнями, але вони є. За документальними перевірками наразі йдеться, насамперед, про донарахування податків. А при фактичних перевірках застосовуються і штрафні санкції. Докладніше про те, кого зараз перевіряють, читайте далі

Як податківці проводять перевірки під час карантину?

Особливості проведення податкових перевірок під час карантину в інтерв’ю з заступником начальника ГУ ДПС у Львівській області Марією Мельник.

 

Торік з початком  карантину держава пішла назустріч бізнесу, запровадивши деякі  податкові пільги та мораторій на податкові перевірки. Проте з лютого цього року частково скасовано мораторій на податкові перевірки. Тож як сьогодні проводяться податкові перевірки?

COVID-2019 вніс істотні корективи у контрольно-перевірочну роботу. У 2020 році були зупинені всі планові перевірки.

Постанова Кабінету Міністрів України від 03 лютого 2021 р. № 89 «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок» зняла заборону на проведення контролюючими органами під час карантину певних видів документальних перевірок. Так, абзацом четвертим цієї постанови дозволено проведення планових перевірок.  У постанові йдеться про часткове скасування мораторію на перевірки.

Так, рішенням  уряду  безпосередньо надається дозвіл на проведення:

  • тимчасово зупинених та незавершених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті на дату запровадження мораторію (до 18 березня 2020 року);
  • документальних планових перевірок, яким не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копії наказу про проведення планової перевірки та письмового повідомлення;
  • документальних перевірок платників ПДВ, які сформували податковий кредит за ризиковими операціями;
  • документальних перевірок щодо дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями або валютної виручки за експортними операціями;

Проте всі вони стосуються юридичних осіб.

У свою чергу заборона на проведення документальних перевірок фізичних осіб-підприємців залишається незмінною.

Вже протягом січня-травня 2021 року проведено 1190 перевірок, з яких 30 планових та 1160 позапланових перевірок.

За результатами проведених перевірок маємо донарахування узгоджених податкових зобов’язань в сумі понад 370 млн грн, що на майже 241 млн.грн. більше, ніж у 2020 році (майже 130 млн гривень). Показник рівня узгодженості донарахованих сум за актами документальних перевірок склав 380 відсотків. З донарахованих сум сплачено до бюджету майже 37 млн.гривень.

Також, за результатами перевірок зменшено від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток на майже 1 144 млн грн, що дозволило упередити несплату цього податку в наступних податкових періодах більш, як на 205 млн. гривень. За результатами проведених перевірок зменшено від'ємне значення різниці між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом з ПДВ на понад 27 млн.грн. та  суму ПДВ, заявлену до відшкодування з бюджету,  на суму понад 24 млн.гривень.

Крім цього, проведено 1144 фактичних перевірки, застосовано та узгоджено фінансових санкцій на суму 5,8 млн грн, з яких сплачено до бюджету 3,7 млн гривень.

 

Яка відповідальність передбачена законодавством для підприємства або його посадових осіб у разі відмови у допуску посадових осіб органу ДПС до проведення перевірки?

У відповідності до ст.94 Податкового кодексу України органами ДПС для забезпечення виконання платником податків його обов'язків застосовується адміністративний арешт майна платника податків.

Арешт майна може бути застосовано, якщо платник податків відмовляється від проведення документальної або фактичної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб контролюючого органу.

 

Чи можна проводити позапланову документальну перевірку платника податків з окремих питань у період дії карантину?

Відповідно до згаданої постанови дозволено проведення документальних позапланових перевірок суб’єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення ризикових операцій з придбання товарів/послуг (із переліку ризикових платників податків, визначених в межах роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України, утвореної відповідно до Постанови Верховної Ради України від 24.04.2020 р. № 568-ІХ), позапланових документальних перевірок, необхідність для проведення яких виникла за результатами розгляду скарг на дії чи бездіяльність контролюючих органів щодо неправомірного нарахування грошових зобов’язань платників податків.

Крім цього позапланову перевірку ДПС може здійснити за зверненням самого платника податків із запитом на проведення перевірки; а також перевірку в частині порушення законодавства про виробництво, використання, ліцензування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Важливо, що під час проведення позапланової перевірки з’ясовуються лише ті питання, на підставі яких така перевірка була призначена. Ці нюанси прописані у направленні на позапланову перевірку.

 

Як дізнатися чи запланована перевірка підприємства у 2021 році та чи є підстави для її проведення?

На офіційному вебсайті ДПС оприлюднено (оновлений станом на 23.04.2021 р.) План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.

Нагадаю, що за Законом №466 у зв'язку з карантином внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу в першому та одного разу в другому кварталі такого року, крім випадків коли зміни пов'язані із змінами найменування платника або виправлення технічних помилок.

Документальна перевірка платника, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших ніж зміни найменування платника, що вже був включений до плану-графіка, або виправлення технічних помилок), може бути розпочата:

  • не раніше 1 липня поточного року в разі внесення змін у першому кварталі такого року;
  • і не раніше 1 жовтня поточного року в разі внесення змін до плану-графіка у другому кварталі такого року.

Про проведення планової виїзної перевірки платник податків має бути повідомлений не пізніше ніж за 10 календарних днів до її початку і таке повідомлення може направлятися в електронній формі через електронний кабінет платника податків, з дотриманням вимог ст. 42 ПКУ.

Слід зазначити, що кількість перевірок платників податків зменшується з року в рік. Податкова служба застосовує ризикоорієнтовану систему відбору платників до перевірок.

До плану-графіка відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи.

Органи ДПС налаштовані і надалі посилювати контроль за найбільш ризиковими платниками та зосереджувати ресурси на зростання не кількості перевірок, а їх якості. Відповідні заходи будуть спрямовані як на упередження порушень, так і на їх подальше виявлення.

***

Читайте також: ДПС зможе проводити під час карантину більше перевірок: проєкт постанови

Джерело: ДПС у Львівській області

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»