• Посилання скопійовано

Влада планує змінити каральну систему перевірок на сервісну

Міжвідомча робоча група рекомендовала змінити у сфері загальних регуляторних правил каральну систему перевірок на сервісну. Зокрема, планується запровадити добровільне страхування та аудит діяльності компаній для зменшення кількості і частоти перевірок

Влада планує змінити каральну систему перевірок на сервісну

Перегляд санітарних паспортів на предмет їх оптимізації та скасування. Заміна обов’язкової сертифікації легкових авто, які ввозяться на митну територію України, на добровільну. Ці та інші дерегуляційні ініціативи, затребувані бізнесом та громадянами, рекомендовані до реалізації за результатами засідання Міжвідомчої робочої групи з дерегуляції 24 травня 2023 року.

«Це лише перший з пакетів ініціатив щодо дерегуляції актуальних для бізнесу напрямків. Результатом усієї роботи з дерегуляції має стати бізнес-ландшафт, в якому підприємці не витрачатимуть свою енергію та час на дозвільну документацію, а займатимуться розвитком своїх підприємств», – зазначила співголова МРГ з дерегуляції, Перший віцепрем’єр-міністр України – Міністр економіки України Юлія Свириденко.

Всього на засіданні МРГ було розглянуто 12 ініціатив за шістьма напрямами: загальні регуляторні правила, агросфера, будівництво, медицина, транспорт, відновлення. За підсумками низку інструментів рекомендовано скасувати, решту – оптимізувати та осучаснити.

Так, у сфері загальних регуляторних правил рекомендовано змінити каральну систему перевірок на сервісну. Зокрема, запровадити добровільне страхування та аудит діяльності компаній, що, своєю чергою, зменшить кількість і частоту перевірок. Окрім того, МРГ рекомендувала перевести документальні податкові перевірки в онлайн-формат. А ще – перевести на декларативний принцип Дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

У сфері транспорту рекомендовано скасувати реєстрацію вживаних транспортних засобів, придбаних бізнесом як товар для подальшого продажу. Нині бізнес змушений реєструвати такі авто, а при продажу знімати з реєстрації, що суттєво впливає на ціни на ринку. Також рекомендовано передбачити можливість подання електронної митної декларації засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг при здійсненні митного оформлення легкового авто. Та змінити підхід до визначення вартості авто при розмитненні, створивши відповідну базу даних, яка б враховувала вік автомобілів.

У сфері медицини МРГ рекомендувала скасувати  необхідність отримання суб'єктами господарювання санітарних паспортів у кількох сферах господарської діяльності. Як зазначила під час засідання МРГ Юлія Свириденко, деякі санітарні паспорти дублюють більш сучасні, дієві та дружні до бізнесу інструменти держрегулювання в цій сфері, тому мають бути скасовані.

У сфері будівництва рекомендовано скасувати вимоги щодо розробки розділу оцінки впливів на навколишнє середовище, якщо при будівництві, реконструкції чи капремонті будівель, споруд та їх комплексів не вимагається проведення оцінки впливу на довкілля (ОВД) або ж за наявності звіту ОВД. 

Низку інструментів запропоновано скасувати чи оптимізувати у сфері сільського господарства. 

Зокрема, рекомендовано дерегулювати сферу виноградарства, скасувавши:

  • погодження на списання виноградників усіх форм власності, які закладалися за рахунок державних коштів;
  • висновок про якість нової виноробної продукції;
  • затвердження вин контрольованих найменувань за походженням;
  • погодження використання зарубіжної технологічної документації.

Та сферу рибного господарства, скасувавши: 

  • погодження режимів рибогосподарської експлуатації водних об'єктів та контроль за діяльністю спеціальних товарних рибних господарств;
  • погодження заяви про затвердження Режиму рибогосподарської експлуатації водного об'єкта.

Також рекомендовано до скасування чи оптимізації низку інструментів, що регулюють ринок технічних конопель.

Нарешті у сфері відновлення рекомендовано цифровізувати більше 10 інструментів у сфері охорони культурної спадщини (порядків отримання погоджень, дозволів, висновків тощо). Також МРГ розглянула та рекомендувала цифровізувати та осучаснити  процедури відкриття, зокрема приватних дитячих садків, центрів творчості тощо. Нині ці процедури передбачають «паперове» спілкування ініціативного бізнесу та держорганів, що суттєво сповільнює заснування нових закладів освіти.

Нагадаємо, Міжвідомчу робочу групу з питань прискореного перегляду інструментів державного регулювання господарської діяльності (МРГ з дерегуляції) створено в січні 2023 року. До робочої групи, яку очолюють Перший віцепрем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко та Віцепрем’єр-міністр – Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров,   увійшли, зокрема, представники міністерств економіки, цифрової трансформації, захисту довкілля та природних ресурсів, юстиції, фінансів, регуляторної служби. До роботи МРГ залучені експерти Офісу ефективного регулювання, Центру економічного відновлення, Центру економічної стратегії, EasyBusiness, Програми USAID Конкурентоспроможна економіка України, USAID/UKAid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS».

Джерело: Міністерство економіки України

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»