• Посилання скопійовано

Яких змін потребує система перевірок ДПС: позиція Ради бізнес-омбудсмена

За позицією Ради бізнес-омбудсмена, слід впровадити принцип «СПЕРШУ КОНСУЛЬТУВАННЯ» та альтернативні методи вирішення спорів (податкова медіація). Окремо пропонується посилити ролі юридичних департаментів на етапі проведення перевірки ДПС

Яких змін потребує система перевірок ДПС: позиція Ради бізнес-омбудсмена

Рада бізнес-омбудсмена розповідає, що власні розслідування - це їх особливий інструмент роботи над структурними проблемами бізнесу, розроблений на заміну старому формату системних звітів наприкінці 2022 року. У таких розслідуваннях Рада звертає особливу увагу на нагальні проблеми підприємців, занурюючись у які установа розробляє цільові рекомендації для державних органів, аби їх вирішити.

Рада вже висвітлювала окремі процедурні недоліки та порушення в тому, як влаштована українська податкова система у звітах. Так, ще у 2015 Рада вперше видала системний звіт «Проблеми адміністрування податків для бізнесу в Україні». У 2020-му році, розглянувши на той момент сукупно понад 4 тис. податкових скарг та отримавши зріз типових проблем, світ побачив системний звіт «Адміністрування податків, які сплачує бізнес». Проте фокусування на точкових проблемах не призвело до глобальних змін у підходах до адміністрування.

Тому на початку 2024 року бізнес-омбудсмен Роман Ващук зібрав інспекторів РБО для дослідження феномену податкових перевірок та ініціював нове розслідування за власною ініціативою. Cаме категорія податкових перевірок, що відновилися після зняття мораторію у 2023 році, закріпилась на другому місці після скарг щодо СМКОР у структурі податкового блоку.

Команда Ради, ґрунтуючись на статистиці звернень бізнесу щодо оскарження результатів податкових перевірок за останні сім років, а також статистиці і звітах органів ДПС, дослідила, як вплив податкових перевірок на бізнес-середовище, так і результати для держави в розрізі надходжень до бюджету.

Результати власного розслідування щодо податкових перевірок Рада презентувала у квітні 2024 року – читати звіт за посиланням.

Враховуючи результати обговорення і консультації з галузевими експертами, бізнесом і стейкголдерами, у звіті Рада окреслила низку ідей, які можуть позитивно вплинути на ефективність податкових перевірок та сприяти покращенню відносин між бізнесом та державою.

Для покращення ситуації Рада бачить важливими такі кроки:

  • Дотримання принципів справедливого та розсудливого правозастосування –  Декларація 
  • Впровадження принципу «СПЕРШУ КОНСУЛЬТУВАННЯ» (превентивна комунікація із платниками)
  • Впровадження альтернативних методів вирішення спорів (податкова медіація)
  • Розробка цільових та амбітних КРІ (зокрема, для оцінювання наслідків судового розгляду)
  • Посилення ролі юридичних департаментів на етапі проведення податкової перевірки
  • Збільшення прозорості інформації для платників і суспільства
  • Постійний зворотний зв’язок від підприємців

Про результати розслідування за власною ініціативою читайте також у квартальному звіті.

Джерело: Рада бізнес-омбудсмена України

Рубрика: Право і відповідальність/Контролюючі органи і перевірки

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Контролюючі органи і перевірки»

  • Скільки часу може тривати планова перевірка ДПС?
    Тривалість планових перевірок ДПС не повинна перевищувати 30 р.дн. для великих платників податків, щодо суб’єктів малого підприємництва – 10 р.дн., інших платників податків – 20 р.дн.
    20.11.2024138
  • Що робити у разі арешту рахунку: поради Мінʼюсту
    У разі арешту рахунку передусім потрібно звернутися до банку, щоб дізнатися, у звʼязку з чим накладено арешт. Банк надасть реквізити виконавчого провадження. За цими даними слід вже звʼязатися з виконавчою службою
    20.11.20241 332
  • УВАГА! ДРС затвердила план комплексних перевірок на 2025 рік
    Незважаючи на те, що "воєнний" мораторій на планові перевірки контролюючих органів поки що діє, деяким з них вже дозволено проводити нагляд. Тому ДРС затвердила та оприлюднила наказ щодо комплексних перевірок на 2025 рік. Він налічує 32037 записів
    18.11.20246 5646
  • Мінімізація податкових ризиків: які заходи впроваджуються ДПС?
    ДПС запроваджує нову систему, яка допомагає мінімізувати податкові ризики, поєднуючи проактивні заходи, спрямовані на запобігання можливим податковим порушенням, та реактивні заходи, спрямовані на виправлення ситуації та запобігання її повторенню
    14.11.2024162
  • Ключові заходи ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року
    Ключовими заходами ДПС у межах впровадження Нацстратегії доходів до 2030 року є зміцнення доброчесності та боротьба з корупцією, підвищення рівня дотримання податкового законодавства, автоматизація роботи з боргами, міжнародна співпраця, цифровізація
    14.11.202459