• Посилання скопійовано

Якщо сертифікат про форс-мажор видала не ТПП, а її регіональне відділення: наслідки

ВС вважає, що у разі якщо ТПП України уповноважила регіональну ТПП засвідчувати форс-мажорні обставини, що стосуються зобов’язань за договорами, то виданий сертифікат є належним доказом настання форс-мажору

Якщо сертифікат про форс-мажор видала не ТПП, а її регіональне відділення: наслідки

Триває війна, і доведення факту форс-мажору, який заважає виконати умови договору, залишається важливою процедурою та має незмінну популярність у судовій практиці. Коментована постанова ВС від 18.09.2024 у справі №910/1345/24 стосується випадку, коли форс-мажор було доведено сертифікатом не самої ТПП, а її регіональним підрозділом.

 

Зміст справи

Постачальник та покупець 18.10.2022 уклали договір про закупівлю форменого одягу (костюм (сорочка, брюки), за умовами якого:

1) постачальник зобов’язався постачити покупцю костюми (сорочка, брюки), а покупець — прийняти й оплатити зазначений товар (пункт 1.1);

2) постачальник зобов’язався протягом 40 календарних днів з дати укладення договору надати покупцю зразок товару, який містить посилання на експертний висновок про відповідність товару ТО 1811.40108578-302:2020 (зі змінами) (дод. №3 до договору) та конфекційну карту (дод. №4 до договору) із зазначенням усіх матеріалів, з яких виготовлено зразок товару.

У разі надання постачальником зразка товару з порушенням строків, установлених цим пунктом договору та/або надання покупцю зразка товару, який не відповідає технічній специфікації товару, до постачальника застосовуються штрафні санкції у розмірі 5% від ціни договору (пункт 2.2);

3) постачальник зобов’язався постачити товар у термін до 12.12.2022 включно (пункт 5.1).

Окремо у договорі прописано форс-мажорні обставини, зокрема:

1) сторони звільняються від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов’язань за цим договором, якщо доведуть, що таке порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

Обставини непереборної сили, що були на момент укладення договору, не були відомі сторонам під час укладення цього договору, не є підставою для звільнення сторін від відповідальності за невиконання чи неналежне виконання зобов’язань за цим договором (пункт 10.1);

2) до форс-мажорних обставин (непереборної сили) належать обставини, визначені у ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», які почали свою дію після укладення сторонами цього договору (пункт 10.2);

3) сторона, яка не може виконати зобов’язання за цим договором унаслідок дії обставин непереборної сили, має не пізніше ніж протягом 3 (трьох) днів з моменту їх виникнення повідомити про це іншу сторону у письмовій формі (пункт 10.3);

4) доказом виникнення обставин непереборної сили та строку їх дій є сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), виданий Торгово-промисловою палатою України (пункт 10.4).

Покупець 27.10.2022 на підставі договору перерахував постачальникові попередню оплату.

Листом від 24.11.2022 постачальник повідомив покупця, що внаслідок масованих ракетних обстрілів української енергосистеми, що призвело до вимкнень електроенергії по всій Україні та у Вінницькій області, постачальник позбавлений можливості виконати належним чином свої зобов’язання за договором, бо все обладнання підприємства працює виключно за наявності електроенергії.

Покупець листом від 09.12.2022 повідомив постачальника, що у разі надання покупцем доказів настання форс-мажору або істотної зміни обставин у спосіб, передбачений договором, граничну дату постачання товару може бути встановлено не пізніше ніж 23 грудня поточного року, про що укладено додаткову угоду.

Постачальник 19.12.2022 листом на підтвердження дії форс-мажорних обставин, які унеможливили виконання умов договору до 12.12.2022, надіслав покупцю сертифікат від 16.12.2022 Вінницької Торгово-промислової палати (далі — Вінницька ТПП), в якому зазначено про дію форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), які унеможливлюють виконання договору постачальником щодо надання зразка товару та постачання товару в термін до 12.12.2022, а саме:

— військова агресія рф проти України, масові ракетні обстріли об’єктів критичної інфраструктури України, у т. ч. у Вінницькій області, що спричинили системні аварії української енергосистеми, масові екстрені вимкнення електроенергії, запровадження планових та аварійних вимикань споживачів по всій території України;

— дата настання форс-мажорних обставин — 15.11.2022, дата закінчення — тривають на 16.12.2022.

У підсумку постачальник виготовив відповідний зразок товару, передав до Державного НДІ та після отримання експертного висновку від 21.12.2022 №481 надав зразок товару покупцю 22.12.2022. А вже 23.12.2022 постачальник постачив покупцю товар за договором у повному обсязі, що підтверджується накладною від 22.12.2022 №2112.

 

Форс-мажор та плата за користування авансом

Позаяк постачальник порушив строки постачання та надання зразка товару, покупець надіслав претензію від 21.06.2023 з вимогою сплати пені та процентів за користування коштами попередньої оплати, яку постачальник відхилив.

Тож покупець звернувся до суду з вимогою про стягнення з постачальника 1,7 млн грн, з яких 228 798,24 грн пені, 1,03 млн грн штрафу та 474 236,35 грн процентів за користування коштами попередньої оплати.

Водночас, позаяк постачальник довів неможливість виконання зобов’язання за договором щодо своєчасного надання зразка товару та постачання товару через настання форс-мажорних обставин, що підтверджено сертифікатом Вінницької ТПП, перша інстанція у позові покупцю відмовила.

Апеляційна інстанція з цим погодилася, проте додала, що сторони на власний розсуд уклали й узгодили договір та відповідні умови у зазначеній редакції (саме в розділі «Відповідальність сторін» із формулюванням «за неналежне виконання зобов’язання щодо постачання товару»). Тому треба застосувати положення ст. 617 ЦКУ щодо звільнення від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо сторона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.

 

Ознаки форс-мажору та його підтвердження

ВС наголосив, що ознаками форс-мажорних обставин є такі елементи:

— вони не залежать від волі учасників цивільних (господарських) відносин;

— мають надзвичайний характер;

— є невідворотними;

— унеможливлюють виконання зобов’язань за конкретних умов господарської діяльності.

Тобто ознаками форс-мажорних обставин є їх об’єктивна та абсолютна дія, а також непередбачуваність (постанова Великої Палати ВС від 08.05.2018 у справі №910/7495/16).

 

Судова практика щодо форс-мажорів

Виходячи з ознак форс-мажорних обставин потрібно також довести їх надзвичайність та невідворотність (такі висновки наведені, зокрема, у постановах ВС від 25.01.2022 у справі №904/3886/21, від 30.05.2022 у справі №922/2475/21, від 31.08.2022 у справі №910/15264/21).

Саме лишень посилання сторони на наявність обставин непереборної сили та надання підтвердних доказів не може вважатися безумовним доведенням відповідних обставин, яке не потребує оцінки суду. Саме суд має на підставі наявних у матеріалах доказів установити, чи справді такі обставини, на які посилається сторона, є надзвичайними і невідворотними, що об’єктивно унеможливили належне виконання стороною свого обов’язку (постанова ВС від 16.07.2019 у справі №917/1053/18).

Між форс-мажором та неможливістю належного виконання зобов’язання має бути причинно-наслідковий зв’язок. Тобто неможливість виконання зобов’язання має бути спричинена саме обставиною непереборної сили, а не обставинами, ризик настання яких несе учасник правовідносин (постанова ВС від 31.08.2022 у справі №910/15264/21).

Важливо! ВС (постанова від 16.05.2024 у справі №913/308/23) узагальнив висновки у правовідносинах, пов’язаних зі встановленням наявності/відсутності форс-мажорних обставин:

1) неможливість виконання зобов’язання має бути спричинена саме обставиною непереборної сили, а не обставинами, ризик настання яких несе учасник правовідносин;

2) перш ніж з’ясовувати правову природу обставин, які перешкодили належному виконанню договору, та їх правових наслідків, суди мають з’ясувати право сторони посилатися на наявність форс-мажорних обставин;

3) форс-мажор не звільняє сторони договору від виконання зобов’язань і не змінює строків такого виконання, цей інститут спрямований виключно на звільнення сторони від негативних наслідків, а саме від відповідальності за невиконання чи прострочення виконання зобов’язань на період існування форс-мажору.

 

Сертифікат від ТПП України чи регіонального підрозділу?

Основне питання у коментованій нами справі: чи можна вважати доказом форс-мажору сертифікат Вінницької ТПП, а не сертифікат ТПП України?

Нагадаємо, що порядок засвідчення форс-мажору визначено Регламентом засвідчення ТПП України та регіональними ТПП форс-мажорних обставин, затвердженим рішенням Президії ТПП України №44 від 18.12.2014 №44 (5) (далі — Регламент).

Пункт 4.2 Регламенту передбачає, що ТПП України уповноважує регіональні ТПП засвідчувати форс-мажорні обставини з усіх питань, що належать до компетенції ТПП України, за винятком засвідчення форс-мажору щодо зобов’язань, зокрема, за умовами договорів, контрактів, типових договорів, угод між резидентами України, в яких безпосередньо передбачено віднесення такої функції до компетенції ТПП України.

Водночас на офіційному сайті ТПП України www.ucci.org.ua оприлюднено розпорядження Президента ТПП України Геннадія Чижикова від 25.02.2022 №3, в якому встановлено, що

«…тимчасово, на період дії воєнного стану на території України до припинення або скасування воєнного стану на території України, уповноважені регіональні ТПП, у т. ч. й Вінницька ТПП, мають право за зверненням госпсуб’єктів та фізосіб засвідчувати форс-мажорні обставини з усіх питань, що належать до компетенції ТПП України, в т. ч. передбачених п. 4.2 Регламенту ...».

Отже, ТПП України уповноважила Вінницьку ТПП засвідчувати форс-мажорні обставини, що стосуються зобов’язань за договорами. Тому поданий постачальником сертифікат про форс-мажор є належним доказом!

 

Відповідальність за порушення строків

Нагадаємо, що постачальник листом від 24.11.2022 повідомив покупця про настання форс-мажору через масовані ракетні обстріли української енергосистеми.

Проте щойно 19.12.2022 листом на підтвердження дії форс-мажорних обставин, які унеможливили виконання умов договору до 12.12.2022, постачальник надіслав покупцю сертифікат від 16.12.2022 Вінницької ТПП (ідеться про період тривання форс-мажору з 15.11.2022 до 16.12.2022).

Отже, постачальник порушив строк, визначений договором для повідомлення про виникнення дії непереборної сили (щодо обов’язку повідомити іншу сторону не пізніше ніж протягом 3 (трьох) днів з моменту їх виникнення).

Водночас, на думку ВС, підстави вважати, що постачальник не дотримав строку для повідомлення покупця про виникнення дії обставин непереборної сили, немає. Адже 18.10.2022, 22.10.2022, 31.10.2022 та 15.11.2022 російські війська завдали масованих ракетних обстрілів, унаслідок яких виведено з ладу половину енергосистеми України, почалися вимкнення електроенергії та запроваджено аварійні графіки енергопостачання.

При цьому відсутність можливості виконати належним чином свої зобов’язання у зв’язку з настанням форс-мажорних обставин (у зв’язку з масованими ракетними обстрілами електроенергетичної інфраструктури України) треба відлічувати не від дати, зазначеної у сертифікаті ТПП, а від дати повідомлення споживачів про настання надзвичайної ситуації — з 23.11.2022 (початок розрахункового періоду).

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Судова практика

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Судова практика»