• Посилання скопійовано

За яких умов споживач може мати право на компенсацію за неякісний товар?

Умовою відповідальності продавця за шкоду, завдану дефектом продукції, є доведеність потерпілим наявності дефекту. Довести відсутність своєї вини у виникненні дефекту та шкоди й спростувати свою відповідальність за завдані збитки має продавець

За яких умов споживач може мати право на компенсацію за неякісний товар?

Сайт "Судова влада" зазначає, що апеляційний суд частково задовольнив апеляційну скаргу жителя Хмельниччини, який позивався до Товариства з обмеженою відповідальністю через придбаний з дефектом товар – стягнув з ТОВ на його користь 62 206 гривень майнової, 1000 гривень моральної шкоди й судові витрати. Рішення Хмельницького міськрайонного суду про відмову у задоволенні позову Хмельницького апеляційного суду скасував.

Як встановив апеляційний суд, у липні 2022 року чоловік купив у магазині керамічну плитку вартістю 22 242 гривні, яку поклали на підлозі у його квартирі. У липні 2023 року після вселення в помешкання він помітив на поверхні плитки дефекти.

За висновком експерта, причина пошкоджень покриття підлоги (відколи шару глазурі діаметром 4-6 мм на поверхні частини плиток) – це дефекти шару глазурі використаних керамічних плиток. Вартість відновлювального ремонту становить 62 206 гривень.

Цю суму та ще 5 000 гривень моральної шкоди й 16 000 гривень витрат на правову допомогу і проведення експертизи чоловік просив місцевий суд стягнути з ТОВ. Проте суд дійшов висновку, що він не довів виникнення дефекту керамічної плитки на час її придбання й відмовив у позові.

В апеляційній скарзі позивач просив скасувати таке рішення суду та задовольнити його позовні вимоги.

Апеляційний суд звернув увагу, що умовою відповідальності продавця (виробника) за шкоду, завдану дефектом продукції (товару), є доведеність потерпілим наявності дефекту, шкоди та причинного зв`язку між ними. Довести відсутність своєї вини у виникненні дефекту та шкоди й спростувати свою відповідальність за завдані збитки має продавець (виробник).

Колегія суддів зазначила: придбана у ТОВ керамічна плитка, яка встановлена на підлозі квартири позивача, має дефект шару глазурі, внаслідок чого житло потребує відновлювального ремонту, а його власнику завдана майнова шкода.

Ці обставини підтверджує висновок експерта. За його змістом та відповідно до пояснень експерта у суді, виявлені недоліки керамічної плитки мають ознаки саме дефекту товару, а не механічного пошкодження.

«ТОВ як продавець товару не спростував цих обставин, а також не повідомив особи виробника та постачальника товару, що давало б суду підстави для висновку про відсутність його вини у заподіянні позивачу збитків», – зазначив апеляційний суд.

Отже, констатував, що Товариство зобов`язане відшкодувати позивачеві 62 206 гривень майнової шкоди, 1 000 гривень – моральної та судові витрати.

З постановою апеляційного суду у справі №686/20915/24 можна ознайомитися у ЄДРСР.

Джерело: Судова влада України

Рубрика: Право і відповідальність/Судова практика

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Судова практика»