Останнім часом громадяни часто користуються споживчим кредитом, умови якого ніби пропонують придбати товар на досить вигідних умовах — скажімо, у розстрочку під 0,01% строком від 12 до 36 місяців.
Але тут варто уважно читати умови кредитування, адже в окремих випадках за прострочення чергового платежу (внеску за кредитом на оплату придбаного товару) у договорі встановлено чималі проценти як плата за користування чужими коштами.
Приклад. Договором купівлі-продажу встановлено, що у разі несвоєчасного погашення заборгованості за товарним кредитом згідно з умовами оплати:
1) з дати виникнення простроченої заборгованості на суму такої заборгованості нараховуються проценти за користування товарним кредитом у розрахунку 0,15% за кожен день прострочення оплати;
2) через 10 календарних днів з дати виникнення простроченої заборгованості на суму заборгованості нараховуються проценти за користування товарним кредитом у розрахунку 1% за кожен день прострочення оплати.
Поряд з цим в укладеному сторонами договорі купівлі-продажу передбачено сплату пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ у випадку порушення термінів оплати, обумовлених у специфікаціях до договору.
Запитання: Чи можливо за прострочення сплати чергового платежу (внеску) одночасно застосувати до споживача відповідальність й у вигляді пені, й у вигляді процентів за користування чужими коштами?
ВГСУ, вирішуючи цей спір, звертає увагу на те, що пеню необхідно відрізняти від процентів за користування чужими коштами. Проценти за користування чужими коштами є платою саме за користування ними, а не санкцією за невиконання чи неналежне виконання зобов'язання.
Передбачені договором проценти не є неустойкою (штрафом, пенею), а є саме процентами за користування товарним кредитом та стягуються незалежно від наявності вини боржника (див. також лист ВГСУ від 29.04.2013 р. №01-06/767/2013)
Увага! Проценти за користування чужими коштами за своєю правовою природою є боргом. Тому навіть якщо розмір таких процентів значно перевищує понесені збитки, зменшення їх розміру, як це передбачено нормами ЦКУ та ГКУ для неустойки, є неможливим.