Коментар до листа ДФС у Дніпропетровській області від 16.08.2017 р. №1616/ІПК/04-36-12-01-16
Незастосування штрафів за несвоєчасну реєстрацію ПН при її блокуванні
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН згідно з п. 201.16 ПКУ штрафні санкції, передбачені п. 120-1.1 ПКУ, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких ПН/РК згідно з пп. 201.16.4 ПКУ. Тобто штрафні санкції не застосовуються на період зупинення до прийняття рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, яке набрало законної сили.
Підтвердження реєстрації ПН в ЄРПН
Реєстрація в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування, за якими комісією прийнято рішення про реєстрацію, підтверджується квитанцією про реєстрацію такої ПН та/або РК, яка надсилається платнику податку разом з відповідним рішенням комісії.
Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Доля суми ліміту СЕА ПДВ для реєстрації заблокованих ПН
Перебіг строків реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН переривається на період їх зупинення та штрафні санкції, передбачені п. 120-1.1 ПКУ, не застосовуються до дня настання однієї із таких подій:
- прийнято рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН;
- набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної ПН/РК в ЄРПН. При цьому, якщо при одній із вищевказаних подій у платника в системі електронного адміністрування сума, визначена відповідно до п. 200-1.3 ПКУ, є меншою ніж сума податку в податковій накладній/розрахунку коригування, що була зупинена, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в СЕА ПДВ. Тобто враховуючи, що перебіг строку реєстрації переривається на період зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН та відновлюється з дня припинення процедури зупинення їх реєстрації, платник повинен забезпечити потрібну суму ліміту в СЕА на момент прийняття будь-якого рішення (комісії ДФСУ, за результатами апеляційного або судового розгляду) про їх реєстрацію для упередження порушення строків такої реєстрації.
Відображення ПЗ з ПДВ у декларації та в обліку по заблокованим ПН
Відповідно до ст. 187 ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, або на попередню оплату.
Відповідно до п. 44.1 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Отже, факт зупинення реєстрації ПН/РК у ЄРПН не спростовує здійснення платником господарських операцій і відповідно дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.
Крім того, виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних ЄРПН є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
Потреба коригувати облік у разі відмови податківців у реєстрації заблокованих ПН
Якщо рішенням комісії ДФСУ платнику відмовлено в реєстрації ПН/РК в ЄРПН, таке рішення ним може бути оскаржене в адміністративному порядку, визначеному п. 56.23 ПКУ, або в судовому порядку з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ у відповідності до п. 56.18 ПКУ.
При цьому коригування податкової та бухгалтерської звітності не проводиться, оскільки факт зупинення реєстрації ПН/РК у ЄРПН не спростовує здійснення платником господарських операцій і дати виникнення першої події, що підтверджується первинними документами, ведення яких передбачено законодавством.
Також у коментованому листі податківці вказали, що на період призупинення реєстрації ПН не застосовуються штрафи за їх несвоєчасну реєстрацію.
Також податківці нагадали, що у постачальника є можливість зареєструвати заблоковані ПН протягом 365 к.д. з дати подання на реєстрацію.