Міністерство юстиції України розповідає, що Кабінет Міністрів України визнав такими, що втратили чинність, розпорядження вiд 02.03.2022 №198-р «Про забезпечення здійснення розрахунків населення в умовах воєнного стану» (далі – розпорядження №198-р) та вiд 11.03.2022 №212-р «Про забезпечення здійснення розрахунків підприємств, установ, організацій в умовах воєнного стану» (далі – розпорядження №212-р).
Зазначеними розпорядженнями було дозволено здiйснення видаткових операцій з рахунків, на які накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, без урахування такого арешту, та визначено умови їх здійснення.
Так, розпорядженнями №198-р та №212-р передбачалось тимчасово (до припинення чи скасування воєнного стану) дозволити:
1. фізичним особам здійснювати видаткові операції з рахунків, на які накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, без урахування такого арешту за умови, якщо сума стягнення за виконавчим документом щодо такої особи не перевищує 100000 (сто тисяч) гривень;
2. юридичним особам - боржникам здійснювати видаткові операції з рахунків, на кошти на яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, виключно на такi потреби:
- виплата заробітної плати в розмiрi не більше 5 мінімальних розмірів заробітної плати на місяць на одного працівника юридичної особи - боржника;
- сплата податків, зборiв та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
- здійснення розрахунків за правочинами – для підприємств та господарських товариств в оборонно-промисловому комплексі.
Втім, 6 травня 2023 року набув чинності Закон, яким передбачено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, якщо на кошти боржників накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, то:
- фізичні особи - боржники можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати, а також сплачувати податки, збори без урахування такого арешту, за умови, що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій у визначеному порядку. Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється;
- юридичні особи - боржники, самозайняті особи можуть здійснювати видаткові операції з поточних рахунків виключно для виплати заробітної плати в розмірі не більше п'яти розмірів мінімальної заробітної плати на місяць на одного працівника такої юридичної особи чи самозайнятої особи, а також для сплати податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Саме тому з метою приведення нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України у відповідність до Закону №3048 розпорядження №198-р та №212-р визнані такими, що втратили чинність.
Від редакції. Зауважимо, що залишається діяти норма, якою законодавець визначив «максимальну» суму витрат для фізосіб на місяць за його заявою – 13 400 грн з одного рахунку в банку. Докладніше про це читайте у статті.