Внесеними змінами суб'єктам господарювання, які здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння, надано право обирати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. При цьому передбачено, що такі суб'єкти господарювання належать виключно до третьої групи платників єдиного податку. Для таких платників ставка єдиного податку встановлюється у розмірі 5%.
Крім того, надано право обрати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктам господарювання, які здійснюють кур'єрську діяльність та діяльність з надання послуг зв'язку, що не підлягає ліцензуванню.
Уточнено порядок віднесення до суми доходу платника єдиного податку вартості безоплатно отриманих протягом звітного періоду товарів (робіт, послуг). Так, безоплатно отриманими вважаються товари (роботи, послуги), надані платнику єдиного податку згідно з письмовими договорами дарування та іншими письмовими договорами, укладеними відповідно до законодавства, за якими не передбачено грошової або іншої компенсації вартості таких товарів (робіт, послуг) чи їх повернення, а також товари, передані платнику єдиного податку на відповідальне зберігання і використані таким платником єдиного податку.
Змінами уточнено норми щодо визначення дати отримання доходу платника єдиного податку. Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником ПДВ, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Платникам єдиного податку надано можливість за власним рішенням змінювати групу або ставку податку протягом року.
Визначено, що не є підставою для прийняття органом державної податкової служби у 2012 р. рішення про відмову у видачі фізичній особі -- підприємцю свідоцтва платника єдиного податку за наявності на день подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування податкового боргу з єдиного і фіксованого податків, який виник за наслідками обліку в податкових органах у лютому 2011 р., а також податкового боргу, який виник з єдиного податку за січень 2012 р.
Установлено, що штрафні санкції до платників єдиного податку за порушення у 2012 р. порядку обчислення, правильності заповнення податкових декларацій платника єдиного податку та повноти сплати сум єдиного податку платниками не застосовуються.
При цьому адміністративні стягнення (штрафи), передбачені ст. 1641 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.84 р. №8073-X, за неправильність заповнення у період з 1 січня по 31 грудня 2012 р. платниками єдиного податку Книги обліку доходів та Книги обліку доходів і витрат, не застосовуються.
Наталія Литовченко, заступник директора Департаменту оподаткування фізичних осіб ДПС України
Ігор Данілов, головний державний податковий інспектор відділу моніторингу та координації роботи з питань адміністрування доходів фізичних осіб Управління майнових податків та моніторингу з питань оподаткування фізичних осіб
Вісник податкової служби», 06.07.2012, №25