Нагадаємо, що 13 травня 2020 року ВРУ було прийнято Закон №553-ІХ, який передбачає внесення змін до ст. 47-1 Закону «Про зайнятість населення». Завдяки цьому ФОП, які є застрахованими особами, мають право отримати допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого КМУ. Інструкцію від Центру зайнятості, як отримати таку допомогу, ми наводили тут.
Зверніть увагу! Термін «застраховані особи» в цьому випадку вживається у значенні, яке встановлено Законом про ЄСВ. Ними є ті фізособи, які сплачували ЄСВ або за яких сплачували ЄСВ хоча б у мінімальному розмірі.
Отже, виходить, що ті ФОП, які ЄСВ з якихось причин не сплачували, права на допомогу не мають. Зокрема, це підтверджує і Порядок №306. Адже ФОП для отримання такої допомоги серед інших документів має надати довідку про сплату ЄСВ за останні 6 місяців.
Виняток встановлено лише для ФОП, які звільнені від сплати ЄСВ Законом про ЄСВ на постійній основі. Тобто йдеться про пенсіонерів та інвалідів. З ними теж не все просто – з одного боку, є ось цей виняток – вони для отримання допомоги довідку про сплату ЄСВ не надають. А з іншого боку, вони не є застрахованими особами для Фонду безробіття.
Аналогічна ситуація з ФОП, яких звільнили від сплати ЄСВ за період з 1 березня по 31 травня 2020 року у зв’язку зі запровадженням карантину. Адже вони не можуть надати довідку про сплату ЄСВ за останні 6 місяців.
Тому часто доводиться чути, що центри зайнятості таким ФОП у допомозі відмовляють. Поставити крапку в цій проблемі мали б зміни до законодавства.
У зв’язку з цим, у ВРУ з’явився проект Закону №3782, яким пропонується чергове внесення змін до ст. 47-1 Закону України «Про зайнятість населення», зокрема, з метою надання права на отримання допомоги по безробіттю в тому числі і підприємцями, які є застрахованими особами, та звільнені від сплати за себе ЄСВ, відповідно до ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ (звільнення від ЄСВ за себе на період карантину). Відповідна зміна вноситься і до вимоги щодо довідки про сплату ЄСВ за останні 6 місяців.
За місяці, за які ФОП через звільнення не сплачував внесок, допомога по частковому безробіттю на період карантину надаватиметься з розрахунку двох третин розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом.
Однак, якщо законопроект буде прийнято, то він набере чинності з дня наступного за днем його опублікування. А отже, саме з цього дня підприємці, що не сплачували ЄСВ через звільнення, зможуть отримати допомогу по безробіттю. Втім, докладно про це ми говоритимемо після того, як ці зміни будуть запроваджені.
***
УВАГА!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER. Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!