Підпунктом 1 п. 292.1 ПКУ визначено, що для фізособи — підприємця — платника єдиного податку доходом є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ПКУ, - інформує «Вісник. Офіційно про податки».
Згідно з УПК №1183 кошти, що надійшли на розрахунковий рахунок, який відкрито фізособою для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізособи — підприємця — платника єдиного податку з урахуванням вимог ст. 292 ПКУ.
Фізособа — підприємець, яка здійснює діяльність з надання в оренду власної нерухомості, площа якої не перевищує норми, встановлені пп. 291.5.3 ПКУ, може застосовувати спрощену систему оподаткування як платник єдиного податку другої групи за умови внесення до реєстру платників єдиного податку такого виду діяльності, як надання в оренду нерухомого майна та надання цих послуг платникам єдиного податку та населенню.
При цьому якщо на розрахунковий рахунок, відкритий фізособою — підприємцем — платником ЄП другої групи, надходять кошти за договором оренди майна, укладеного фізичною особою як орендодавцем, а у реєстрі платників єдиного податку не зазначено здійснення такого виду діяльності, як надання в оренду нерухомого майна, то такий платник зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності. Кошти, отримані від надання в оренду майна, оподаткуються на підставі пп. 2 п. 293.4 ПКУ за встановленою ставкою єдиного податку у розмірі 15% до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесеного до другої групи.
Здійснення такого виду діяльності, як надання послуг з оренди платником єдиного податку першої групи, є порушенням умов перебування на вказаній групі.
Оподаткування таких коштів здійснюється на підставі пп. 4 п. 293.4 ПКУ за встановленою ставкою єдиного податку у розмірі 15% до доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.
Крім того, такий платник єдиного податку зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності.
***
Читайте також: Як сплачувати ЄСВ новоствореному підприємцю-«єдиннику» ІІІ групи?