ДФС у Донецькій області розповіла, що платники єдиного податку І групи здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню за переліком, визначеним Кодексом. Надання майна в оренду до вказаного переліку не входить, таким чином, платники єдиного податку І групи не можуть надавати майно в оренду в рамках підприємницької діяльності.
Також, відповідно до пп. 291.5.3 ПКУ не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи – підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 кв. м., нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 кв. м.
Тобто, ФОП – платник єдиного податку, що здійснює діяльність з надання в оренду власної нерухомості, площа якої не перевищує вищевказані норми, може застосовувати спрощену систему оподаткування та надавати майно в оренду в рамках підприємницької діяльності. При цьому ФОП, які відносяться до ІІ групи, можуть надавати майно в оренду лише за умови внесення до реєстру платників єдиного податку такого виду діяльності, як надання в оренду нерухомого майна та надання цих послуг виключно платникам єдиного податку і населенню.
Якщо на розрахунковий рахунок, відкритий ФОП – платником єдиного податку ІІ групи, надходять кошти за договором оренди майна, при цьому у реєстрі платників єдиного податку не зазначено здійснення такого виду діяльності, як надання в оренду нерухомого майна, то такий платник втрачає право перебувати на спрощеній системі і зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом, з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності. Кошти, отримані від надання в оренду майна, оподатковуються за ставкою єдиного податку у розмірі 15% до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку.
***
Читайте також:
- Фізособа-«єдинник» здає в оренду нерухомість: що з земельним податком?
- «Єдинник» не може надавати частину приміщення в оренду як фізособа, а частину як підприємець
- Чи може фізособа-«єдинник» здавати в оренду частину ділянки землі площею більше 0,2 га?
- Оренда майна: в яких випадках орендодавець–ФОП, а в яких – звичайна фізособа?