Заповнюємо Книгу обліку
В «ЗІР» (категорія консультації 107.07) податківці зазначили наступне.
Форми Книг обліку та порядки їх ведення (далі – Порядки) затверджені наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. №579.
Пунктом 5 Порядків визначено, що записи у Книзі обліку виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема, про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
Датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п. 292.6 ПКУ).
Дані Книги обліку заповнюються у гривнях з копійками та використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку (п. 8 Порядку).
Таким чином, в день отримання суми коштів (авансу, передоплати) за продані товари, виконані роботи, надані послуги фізичною особою – підприємцем платником єдиного податку першої і другої груп та платником єдиного податку третьої групи, який не є платником податку на додану вартість, у Книзі обліку заповнюється графа 2 «сума», платником єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість – графа 2 «сума без податку на додану вартість» розд. I «Доходи».
Якщо при розірванні договору сума коштів (авансу, передоплати) за продані товари, виконані роботи, надані послуги повертається фізичною особою – підприємцем у наступних звітних періодах, то в день їх повернення в Книзі обліку:
- платником єдиного податку першої і другої груп та платником єдиного податку третьої групи, який не є платником податку на додану вартість, заповнюється графа 3 «сума повернутих коштів за товар (роботи, послуги) та/або передоплати»,
- платником єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість – графа 3 «сума повернутих коштів за товар (роботи, послуги) та/або передоплати без податку на додану вартість» розд. I «Доходи».
Складаємо декларацію з єдиного податку
Слід зазначити, що для підприємців 1-2 груп єдиного податку звітним періодом є календарний рік. Тому, якщо такі операції відбулися протягом одного року, то на це повернення оплати вже буде зменшено суму річного доходу в Книзі. І перехідні операції у них можуть виникнути, наприклад, якщо отримання та повернення оплати відбулось у різних роках.
А ось підприємці 3-ї групи звітують щоквартально, і для них операції з отримання та повернення у різних кварталах одного року дійсно є перехідними.
Як роз’яснює ДФСУ в «ЗІР» (категорія консультації 107.08), дані Книги обліку використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, форма якої затверджена наказом Мінфіну від 19.06.2015 р. №578 (зі змінами та доповненнями).
До складу доходу, визначеного ст. 292 ПКУ, не включаються суми коштів (аванс, передоплата), що повертаються покупцю товару (робіт, послуг) – платнику єдиного податку та/або повертаються платником єдиного податку покупцю товару (робіт, послуг), якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, розірвання договору або за листом-заявою про повернення коштів (пп. 5 п. 292.11 ПКУ).
Отже, якщо повернення суми коштів (авансу, передоплати) покупцю за товари (роботи, послуги) у разі розірвання договору відбувається у періоді їх отримання, то такі кошти не включаються до складу доходу фізичної особи – платника єдиного податку першої – третьої груп та не підлягають відображенню у податковій декларації.
У разі, якщо повернення суми коштів (авансу, передоплати) покупцю за товари (роботи, послуги) відбувається в іншому податковому періоді, фізична особа – платник єдиного податку першої – третьої груп повинна включити таку суму коштів до складу доходу у звітному періоді, в якому ці кошти отримано, та здійснити перерахунок доходу у звітному податковому періоді, в якому відбувається їх повернення.
Тобто, наприклад,у кварталі, коли кошти були отримані, їх слід включити в декларації до оподаткованого доходу. А в кварталі їх повернення – на суму повернення зменшити суму оподаткованого доходу (зробити його перерахунок). Таким чином, дані Книги обліку і декларації збігатимуться.
***
Читайте також: Юрособа-«єдинник» повертає аванс: що з єдиним податком?