• Посилання скопійовано

Товарний облік у ФОПа: які документи треба мати?

Облік товарних запасів ФОПи ведуть шляхом постійного внесення до форми ведення обліку товарних запасів інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід'ємною частиною такого обліку. Які це первинні документи?

Товарний облік у ФОПа: які документи треба мати?

Порядок ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, затверджений Наказом Мінфіну від 03.09.2021 №496 (далі – Порядок №496).  Детально, хто з ФОПів має вести облік, ми писали тут.

Товарний облік зобов'язані вести: 

  • ФОПи, які здійснюють розрахункові операції та перебувають на загальній системі оподаткування,
  • ФОПи ІІІ групи ЄП, які є платниками ПДВ
  • та ФОПи ІI - IV, які не є платниками ПДВ, але торгують технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту, ліками та виробами медичного призначення, ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівкоштовного каміння.

Відповідно до Порядку №496 платники податків, які відповідно до законодавства проводять розрахункові операції із застосуванням РРО або ПРРО, зобов’язані вести облік всіх товарних запасів, за місцем їх реалізації.

Підприємець, який здійснює діяльність у декількох місцях продажу (господарських об'єктах), веде облік товарних запасів також за кожним окремим місцем продажу (господарським об'єктом) на підставі:

  • первинних документів, які підтверджують отримання товарів таким ФОПом або окремим місцем продажу (господарським об'єктом), 
  • та/або первинних документів на внутрішнє переміщення товарів між ФОПом та його окремими місцями продажу (господарськими об'єктами). Отже, первинні документи на внутрішнє переміщення товарів є невід'ємною частиною такого обліку. 

Бізнес-адвокат Богдан Янків у своєму блозі у Телеграм нагадав про основні правила ведення товарного обліку ФОПами. Матеріали проаналізував та підготував юрист Михайло Ортинський.

Що входить до первинних документів?

  • опис залишку товарів на початок обліку;
  • накладні, акти закупки, митні декларації;
  • чеки (фіскальні/товарні);
  • документи з даними про постачальника та отримувача (назва, код, ІПН, серія/номер паспорта для винятків), дату операції, найменування, кількість і вартість товару.

Опис залишку можна скласти в довільній формі, але обов’язково вказати:

  • назву товару,
  • кількість (з одиницями виміру),
  • вартість (визначену самим ФОПом).

Якщо товар знищено, втрачено або використано для власних потреб – у документах зазначається ціна придбання, але без реквізитів постачальника/отримувача.

Зберігання документів: 

  • зберігаються в місці продажу до повного вибуття товару;
  • зберігаються у хронологічному порядку.

У разі перевірки документи надає сам ФОП або найманий працівник, що перебуває за адресою здійснення господарської діяльності.

Якщо форма обліку ведеться в електронному вигляді – її потрібно показати у зручному для перегляду або копіювання форматі.

Важливо. Якщо оригінали первинних документів відсутні у місці продажу, посадовій особі контролюючого органу можуть бути надані копії таких первинних документів з подальшим пред’явленням їх оригіналів до закінчення перевірки.

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/ФОП на єдиному податку

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «ФОП на єдиному податку»