• Посилання скопійовано

Хто з ФОПів має вести товарний облік: нагадування від редакції

Дотримання вимог щодо ведення обліку товарних запасів допоможе уникнути штрафних санкцій та непорозумінь із податковими органами. Нагадаємо, хто з ФОПів зобов’язаний вести товарний облік

Хто з ФОПів має вести товарний облік: нагадування від редакції

Обов’язок ведення товарного обліку для СГ, які здійснюють розрахункові операції, визначений п. 12 ст. 3 Закону про РРО. Вони повинні вести облік товарних запасів згідно наказу Мінфіну №496 та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. 

При цьому суб’єкт господарювання зобов’язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб’єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті).

Такі вимоги не поширюються на ФОПів, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками ПДВ. Але для цих єдинників є виключення: товарний облік повинні вести ті ФОП-єдинники, які продають:

  • технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту;
  • лікарські засоби та вироби медичного призначення;
  • ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

При цьому сама наявність у продажу цих груп товарів вимагає ведення товарного обліку в цілому по всіх товарах і торгових точках. Наприклад, ФОП-єдинник має два магазини: в одному продається побутова техніка, а в іншому – продукти харчування. Цей ФОП має вести товарний облік всіх товарів в обох магазинах.

Платники єдиного податку першої групи звільнені від застосування РРО та/або ПРРО згідно з п. 296.10 ПКУ, але зобов’язані вести облік товарних запасів відповідно до Порядку №496 лише у випадку реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту. Крім того, існують обмеження щодо асортименту товарів, дозволених до продажу на 1 групі єдиного податку.

Ми звели всі ці умови в таблицю.

Таблиця

Яким ФОП  потрібно вести товарний облік

Системи оподаткування ФОП Торгують товарами
Отримують оплату готівкою та платіжними картками і  застосовують РРО Отримують оплату від покупців на рахунок та не застосовують РРО
не торгують товарами груп
(1), (2), (3)
торгують товарами груп
(1), (2), (3)
незалежно від того, чи торгують товарами груп
(1), (2), (3)
ФОП на загальній системі, платники і неплатники ПДВ  ТАК ТАК НІ
ФОП на ЄП 3 групи, ставка 3% + ПДВ
ФОП на ЄП 1, 2 та 3 групи за ставкою 5% НІ

Декілька прикладів:

  • ФОП на 3-й групі ЄП, який продає побутову техніку, що підлягає гарантійному ремонту, при цьому він приймає оплату готівкою або картками через POS-термінал або інтернет-еквайринг, зобов’язаний вести товарний облік;
  • ФОП на 3-й групі ЄП, який продає ветеринарні препарати, не зобов’язаний вести товарний облік, тому що ветеринарні препарати не належать до лікарських засобів та виробів медичного призначення;
  • ФОП на загальній системі та платник ПДВ, який веде оптову торгівлю косметичними товарами та приймає оплату виключно за поточний рахунок, не зобов’язаний вести товарний облік, оскільки він не здійснює розрахункові операції.

***

Всі новини на тему обліку товарних запасів дивіться тут.

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Спрощена система/Загальні положення

Зверніть увагу: новинна стрічка «Дебету-Кредиту» містить не тільки редакційні матеріали, але також статті сторонніх авторів, роз'яснення співробітників фіскальної служби тощо.

Дані матеріали, а також коментарі до них, відображають виключно точку зору їх авторів і можуть не співпадати з точкою зору редакції. Редакція не ідентифікує особи коментаторів, не модерує тексти коментарів та не несе відповідальності за їх зміст.

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі новини рубрики «Загальні положення»